MojElektromobil

Ministerstvo hospodárstva spustilo ešte minulý rok dotácie na výstavbu verejne prístupných nabíjacích staníc. Pôvodný zoznam úspešných žiadateľov bol 72, no ako sme vás len nedávno informovali, všetky podmienky dodatočne splnila aj ďalšia obec.

Podľa posledných informácií sme sa tak mohli tešiť až na 73 nových AC nabíjacích stojanov, respektíve wallboxov, ktoré budú vybudované v rôznych obciach a mestách po celom Slovensku. My sme sa však rozhodli získať ďalšie informácie od jednotlivých miest.

V prvom rade sme chceli preveriť ich záujem aj po náročnej a neočakávanej situácií v súvislosti s koronavírusom. Ďalej sme sa zaujímali o konkrétny typ, respektíve výkon nabíjacej stanice, dátum dokončenia výstavby, či bude stanica spoplatnená a kde presne bude osadená.

Zoznam bude nakoniec užší

Nakoľko ide o veľké množstvo dát, informácie sme sa rozhodli priniesť vo viacerých článkoch, pričom tento prvý venujeme najrýchlejším obciam a mestám. Presnejšie tým žiadateľom, ktoré nabíjacie stanice už osadili a sú v prevádzke, prípadne plánujú výstavbu dokončiť ešte tento mesiac. Avšak, ešte predtým tu máme zoznam, ktorý mnohých nepoteší.

Bohužiaľ, hneď niekoľko obcí od výstavby upustilo, prípadne sa projekt rozhodli odložiť.

Zrušené alebo odložené projekty

Názov žiadateľa Plánujú výstavbu aj naďalej?
Mesto Vráble NIE
Mesto Malacky NIE
Mesto Trnava NIE
Obec Drahňov MHSR požiadali o odklad

Najrýchlejšie obce

Úspešný žiadateľ o dotáciu má šesť mesiacov od podpisu zmluvy s Ministerstvom hospodárstva na realizáciu projektu. Pre drvivú väčšinu miest a obcí je tento termín september 2020. Jedno mesto však nenechalo nič na náhodu a s realizáciou sa poponáhľalo. Informovali sme vás o ňom aj v samostatnom článku.

Nabíjacie stanice v prevádzke

Názov žiadateľa Typ nabíjacej stanice Dokončenie výstavby Spoplatnenie Miesto
Mesto Krásno nad Kysucou 2x Typ 2 (2 x 11 kW) V prevádzke ÁNO Mapa

Čoskoro v prevádzke ešte v júni

Posledný zoznam venujeme práve mestám a obciam, ktoré ukončenie výstavby plánujú do konca júna. Zároveň uvádzame tých uchádzačov o dotáciu, ktorí už čakajú iba na osadenie nabíjacej stanice. V číslach ide o desať miest a obcí, dve z nich čakajú na osadenie nabíjacej stanice, v troch prípadoch sme mali konkrétne potvrdenú aktuálne prebiehajúcu výstavbu. Zvyšné nám potvrdili iba dokončenie výstavby v mesiaci jún. Čo je však podstatné, prinášame konkrétne miesta, kde sa budú stanice nachádzať.

Nabíjacie stanice čoskoro spustené do prevádzky

Názov žiadateľa Typ nabíjacej stanice Dokončenie výstavby Spoplatnenie Miesto stavby
Mesto Hriňová 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) Pripravené na osadenie ÁNO Mapa
Obec Nitrianske Pravno 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) Pripravené na osadenie ÁNO Mapa
Mesto Svit 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) Výstavba prebieha ÁNO Mapa
Mesto Turčianske Teplice 2 x Typ 2 (neuvedený) Výstavba prebieha ÁNO Mapa
Obec Hosťová 2 x Typ 2 (neuvedený) Výstavba prebieha ÁNO Mapa
Mesto Rimavská Sobota 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) jún 2020 ÁNO Mapa
Mesto Kežmarok 2x Typ 2 (2 x 11 kW) jún 2020 ÁNO Mapa
Obec Búč Neuvedený jún 2020 ÁNO Mapa
Obec Iža 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) jún 2020 ÁNO Mapa
Obec Papradno 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) jún 2020 ÁNO Mapa

Mestá a obce neboli v odpovediach konštantné, takže dokončením výstavby je v niektorých prípadoch myslené osadenie stanice, v niektorých priamo spustenie a aj odovzdanie do používania. Niektorí žiadatelia taktiež neuvádzali konkrétny výkon nabíjacej stanice a ich odpoveď niesla iba informáciu vyplývajúcu zo zmluvy.

V nej je totiž uvedené, že každá nabíjacia stanica musí mať minimálny výkon 2 x 11 kW. Spoplatnenie nabíjacích staníc je taktiež upravené v zmluve, a teda musí byť k dispozícii ad-hoc spôsob platby.

Článok budeme aktualizovať

26. júna 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+