MojElektromobil

Mysleli ste si, že elektromobilita je vynález poslednej dekády? Omyl! Elektrifikovaný pohon mal už voz LAURIN & KLEMENT pred vyše sto rokmi. Objavte elektrickú minulosť aj budúcnosť značky ŠKODA v ŠKODA Múzeu.

Hybridný model LAURIN & KLEMENT E „Križík“ - jeho vynálezca za volantom (Foto: Škoda)
Hybridný model LAURIN & KLEMENT E „Križík“ – jeho vynálezca za volantom (Foto: Škoda)

Elektrická minulosť Škoda

Plne elektrickým SUV ŠKODA ENYAQ iV vstúpila mladoboleslavská automobilka vlani naplno do modernej éry elektromobility. Rozhodne pritom nešlo o krok do neznáma. Vydajte sa na výstavu V znamení elektromobility, ktorá v ŠKODA Múzeu ukazuje, akú dlhú tradíciu majú autá značky Škoda poháňané elektrinou.

Vďaka tradične vysokým technickým zručnostiam českých konštruktérov bol elektrifikovaný pohon vo vozidle mladoboleslavskej značky použitý už v roku 1908. Slávny český elektrotechnik František Křižík vtedy na záklde modelu LAURIN & KLEMENT typu E vytvoril funkčné hybridné vozidlo s benzínovým štvorvalcovým motorom 4 562 cm3 / 35 koní (25,8 kW) a dvoma elektromotormi s jednosmerným prúdom.

Ďalšie elektrické modely

V rokoch 1934-1941 nasledovali ekonomické a zároveň ekologické vozidlá s užitočnou hmotnosťou 1,5 t a 3 tony. Používal ich napríklad plzeňský Meštiansky pivovar na rozvoz svojho piva Prazdroj. Nezabúdalo sa ani na budúcich motoristov – pre deti bol určený miniatúrny roadster PUCK.

V rokoch 1941 a 1942 vznikala PUCK v Mladej Boleslavi a s elektromotorom s výkonom 400 wattov, štartérom z „dospelých“ automobilov, a s batériou s článkami Varta-Ferak zvládol dve hodiny prevádzky. Veľkým obmedzením bolo nabíjanie, ktoré trvalo až dvanásť hodín. Rozdiel oproti dnešným elektromobilom je, že dnes už máme vybudovanú sieť rýchlych a ultrarýchlych nabíjacích staníc po celej Európe.

E-mobilita v 90. rokoch

Začiatkom 90. rokov vzbudila aj na náročných trhoch, predovšetkým vo Švajčiarsku, Nemecku, Veľkej Británii, ale aj Kanade, záujem séria necelých 200 kusov osobných a úžitkových elektromobilov Eltra na báze modelovej rady ŠKODA FAVORIT. S elektromotorom s výkonom 21 k (15,4 kW) a sadou olovených akumulátorov dosahovala Eltra rýchlosti až 80 km/h.

V novom storočí si značka ŠKODA overila potenciál elektrického pohonu sériou 17 skúšobných vozidiel OCTAVIA GREEN E LINE na báze druhej generácie modelu OCTAVIA COMBI. Dojazd predstavoval asi 150 km pri maximálnej rýchlosti 135 km/h.

Moderná éra elektromobility

V roku 2017 naznačil koncept ŠKODA VISION E budúce smerovanie mladoboleslavskej značky v tejto oblasti. Ďalším krokom sa stala štúdia ŠKODA VISION iV, predstavená v Ženeve o dva roky neskôr. Odvtedy označenie iV zastrešuje plug-in hybridy a plne elektrické vozidlá ŠKODA. V roku 2019 sa rýdzo batériového pohonu dočkal model CITIGOe iV a plug-in hybridnú technológiu začal používať vozidlo ŠKODA SUPERB iV, neskôr nasledovaný súrodencom OCTAVIA iV.

Koncom roka 2020 sa v Mladej Boleslavi rozbehla sériová výroba plne elektrického automobilu ŠKODA ENYAQ iV, postaveného na modulárnej platforme MEB koncernu Volkswagen. Svoju využiteľnosť a odolnosť ENYAQ iV potvrdil okrem iného ako riaditeľský vozidlo pri náročných etapách cyklistickej Tour de France.

Výstava „V znamení elektromobility“ je v Škoda Múzeu v Mladej Boleslavi dostupná do 5. septembra. Okrem dobre spracovaných a vizuálne atraktívnych informačných panelov ponúka hlavne zaujímavé elektromobily: už spomínaný detský elektromobil PUCK, modely Eltra, ŠKODA OCTAVIA GREEN E LINE či zástupca najnovšie produkcie ŠKODA CITIGOe iV a ŠKODA ENYAQ iV. Nechýba ani prezentácia moderných elektromotorov a batérií, dvojkolesovú vývojovú líniu zastupuje koncept mestskej mobility KLEMENT.

Škoda Enyaq iV na Salóne elektromobilov v Bratislave

Príďte si zblízka pozrieť na elektrickú novinku od českej značky – Škoda Enyaq iV na Salóne Elektromobilov 2021 v Bratislave. Rodinné SUV poteší množstvom priestoru pre pasažierov, ako aj v kufri, výborným dojazdom na úrovni 500 km (WLTP) či výkonným nabíjaním. Škoda Enyaq iV je už v predaji u všetkých autorizovaných predajcov vozidiel Škoda na Slovensku.

Akcia Salón Elektromobilov 2021 Bratislava je špecializovaná výstava elektromobilov a plug-in hybridov, ktorá dáva priestor najnovším elektrifikovaným vozidlám, súvisiacim technológiám a odborným prednáškam. Zaujímavá je tak určite nielen pre fanúšikov elektromobilov, ale aj širokú verejnosť, ktorá sa chce dozvedieť viac informácií o nastupujúcom trende e-mobility. Akcia sa uskutoční v termíne od 25. do 27. júna 2021 v obchodnom centre Bory Mall.

Škoda Enyaq iV (Foto: Škoda)
Škoda Enyaq iV (Foto: Škoda)

Salón elektromobilov 2021 v skratke

  • Výstava elektromobilov a plug-in hybridov dostupných na Slovensku
  • Exkluzívne slovenské premiéry elektromobilov uvedených na trh v roku 2021
  • Výrobcovia, distribútori a prevádzkovatelia nabíjacích staníc a infraštruktúry
  • Bohatý program plný prednášok, diskusií a dôležitých informácií
Všetky potrebné informácie o výstave Salón elektromobilov 2021 budú postupne pribúdať na stránkach e-salon.sk a mojelektromobil.sk, ako aj na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.
12. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+