MojElektromobil

Jedna z dôležitých funkcií elektromobilov, o ktorej sa dlho hovorí, no zatiaľ sa v praxi veľmi nepoužíva, je systém V2G. Elektromobily by mohli vďaka nemu stabilizovať sieť, pričom Volkswagen potvrdil, že túto možnosť budú mať všetky elektrické autá postavené na platforme MEB už budúci rok.

Podpora siete batériami

O tejto možnosti sa hovorí už niekoľko rokov a princíp fungovania je pomerne jednoduchý. Elektromobily súčasnosti majú veľké batérie s vysokou kapacitou, no množstvo z nich denne najazdí maximálne desiatky kilometrov. Energia v batérii tak zostáva nevyužitá, pričom práve tu prichádza bod, kedy by mohli pomôcť. Elektrická sieť má svoje ťažšie momenty, ktoré by dokázali zlepšiť a stabilizovať práve elektromobily. Ak by sa do siete zapojili desiatky, stovky či tisícky elektromobilov, kapacita pre stabilizovanie by mohla byť naozaj obrovská.

Náš tip
FCA dokončila výrobnú linku pre elektrický Fiat 500, napreduje aj projekt V2G

Samozrejme, poskytovať takto vlastnú batériu elektromobilu by nebolo zadarmo a majitelia by z toho mohli mať určité výhody. Ďalšia otázka, ktorá súvisí so systémom V2G, je záťaž na samotné batérie. Súčasné batérie bez problémov zvládnu viac ako tisíc nabíjacích cyklov, no batériu aj stabilizovanie siete opotrebováva. Vlastnosti batérií sa však neustále zlepšujú, takže by to nemusel byť až taký problém. Predovšetkým vtedy, keby by sa pre funkciu V2G využívalo úzke rozpätie, napríklad 40 % až 60 % kapacity.

Postupne sa ale na trh dostávajú elektromobily, ktoré pripojenie do siete podporujú. Napríklad Hyundai IONIQ 5 by mal túto funkciu podporovať spolu s V2L a Tesla rovnako sľubuje podporu. Najnovšie príchod podpory potvrdil aj Volkswagen. Všetky elektromobily postavene na platforme MEB, ktoré vyjdú budúci rok, budú V2G podporovať: „Testovacie vozidlá bežia a sme v posledných fázach prípravy,“ povedal člen vývojovej rady VW, Thomas Ulbrich. Túto platformu využívajú všetky elektrické koncernové vozidlá, vrátane Audi, Škoda a Seat-Cupra.

Náš tip
Nissan RE-LEAF: Záložná energia na kolesách s V2G technológiou

 

7. apríla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+