MojElektromobil
eAutoportal 7. augusta 2017

V aktuálnom treťom dieli nášho seriálu „Rozhovory s automobilkami o elektromobilite“ sme vyspovedali slovenského zástupcu automobilky Mercedes-Benz. Pýtali sme sa na elektrifikované modely značky, aktuálne akcie, ako aj plány spoločnosti v oblasti elektromobility.

Pred samotným rozhovorom si však pripomeňme dostupné informácie, týkajúce sa vzťahu automobilky Mercedes-Benz k elektromobilite. Spoločnosť Daimler, pod ktorú stuttgartský výrobca patrí, už dávnejšie vyhlásila, že do elektromobility hodlá v najbližších 5 rokoch investovať 10 miliárd eur. Do roku 2022 plánuje uviesť na trh viac ako 10 čistých elektromobilov.

Batérie si pritom plánuje vyrábať sama. A to na začiatok v nemeckej „Gigafactory“ za 500 miliónov eur, ako aj čínskej, do ktorej chce investovať spolu s čínskym gigantom BAIC 735 miliónov dolárov.

Mercedes-Benz zatiaľ predstavil koncept stredne veľkého SUV, ktorý by mohol niesť meno Mercedes EQ C a mal by byť akýmsi moderných elektrickým ekvivalentom modelu GLC. Automobilka taktiež avizovala, že na nadchádzajúcom autosalóne vo Frankfurte prestaví konkurenta pre BMW i3.

Náš tip
Mercedes-Benz EQ: Emócia a inteligencia v jednom
mercedes eq
Mercedes-Benz EQ C. Zdroj: Daimler

Elektrifikácia sa dotkne aj modelov zo stajne AMG, keďže ich najnovší rad pohonných jednotiek  ’53 je hybridný.

Elektrifikované vozidlá Mercedes-Benz dostupné na slovenskom trhu 

Náš tip
Novinka! Zabezpečíme Vám skúšobnú jazdu na vybranom e-aute. Stačí vyplniť jednoduchý formulár

Rozhovor s automobilkou Mercedes-Benz o elektromobilite

Úvodom sa chceme poďakovať p. Róbertovi Hatalovi, ktorý je vedúcim predaja osobných vozidiel Mercedes-Benz Slovakia s.r.o., za zodpovedanie našich otázok.

Je plug-in hybridný model „S 500 e“ oficiálne dostupný na slovenskom trhu?
Trieda S prechádza modelovou obmenou. Čoskoro bude do predaja uvedená aj aktualizovaná verzia plug-in hybridného modelu tejto triedy.

Kedy by mohol prísť na trh prvý elektrický model z rodiny EQ?
V zmysle informácií, ktoré zazneli pri predstavovaní konceptu EQ, očakávame, že to bude v priebehu roka 2019.

Čo zaujímavé najbližšie plánuje vaša automobilka v oblasti elektromobility?
Práve sme spustili predaj elektrického Smartu ED vo všetkých verziách (Fortwo kupé, Fortwo kabriolet, Forfour). Dopyt zatiaľ predčil očakávania.

Zaregistrovali ste po spustení štátnych dotácií na podporu elektromobility zvýšený záujem o vaše plug-in hybridné automobily?
Mierne áno.

Koľko elektrifikovaných vozidiel vašej značky sa celkovo predalo na slovenskom trhu?
Od spustenia dotačného programu (11. novembra 2016) to bolo minimálne 42 vozidiel. Celkový počet predaných modelov sa pohybuje v rozmedzí 60 až 70 kusov.

Ktoré vaše elektrifikované modely sa predávajú najlepšie?
Smart ED a Mercedes-Benz GLC 350 e.

Chystáte v blízkej dobe nejaké špeciálne akčné ponuky v rámci svojich elektrifikovaných vozidiel?
Od júna poskytujeme špeciálne zvýhodnenie pre Mercedes-Benz vo výške 3 000 EUR s DPH pre plug-in hybridy a 5 000 EUR s DPH pre elektrická model Mercedes-Benz B ED. U elektrického Smartu to je 3 000 EUR s DPH. Na rozdiel od štátneho príspevku sa v našom prípade zníži obstarávacia cena vozidla o túto sumu hneď pri zakúpení.

Máte v pláne budovať na území SR nabíjacie stanice pre elektromobily?
Pracujeme na rozširovaní siete vlastných nabíjacích staníc u všetkých našich autorizovaných zastúpení. Je to dlhodobejší proces, nakoľko sa jedná z dôvodu budovania dostatočných kapacít distribučnej siete, o nákladnú investíciu.

7. augusta 2017
Fotománia

+