MojElektromobil

Prezidentka Zuzana Čaputová plní svoj ekologický sľub, na pracovné cesty používa plug-in hybridnú limuzínu BMW. Celý Prezidentský palác už výrazne znížil svoju uhlíkovú stopu a chce sa stať prvým CO2 neutrálnym úradom u nás.

Prezidentka na plug-in hybride

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na niektoré pracovné cesty používa plug-in hybridné vozidlo BMW rady 7 s elektrickým dojazdom do 55 kilometrov. Jazdy po Bratislave tak môže absolvovať s nulovými lokálnymi emisiami.

Všimol si to bývalý moderátor portálu Startitup a YouTuber Drahomír Piok a zverejnil na svojom Instagrame. Elektrifikovaný pohon rozoznal podľa zelenej EČV, ktorú Dopravný inšpektorát vydáva za poplatok 33 eur od 1.12.2019. Tie sú na Slovenskú vyhradené pre plne elektrické a plug-in hybridné vozidlá.

Prezidentka Čaputová na plug-in hybridnom BMW (Foto: IG/@draho)
Prezidentka Čaputová na plug-in hybridnom BMW (Foto: IG/@draho)

Pravdepodobne ide o model BMW 745le s cenníkovou cenou 113 200 eur. Poháňa ho benzínový šesťvalec, v kombinácii s elektromotorom a baterkou má systémový výkon 394 koní. „Laboratórna“ spotreba tohto modelu je 1,8 až 2,1 litra benzínu na 100 km, čo sa dá v praxi dosiahnuť jedine denným nabíjaním a výrazným jazdením na čisto elektrickom režime.

Prepravu a ochranu prezidentke zabezpečuje Úrad pre ochranu ústavných činiteľov patriaci pod Ministerstvo vnútra SR. Na plug-in hybridnom vozidle sa vozila už v januári tohto roka. Vtedy išlo o strieborné BMW 745le xDrive. Nedávno ju do závodu v Jelšave dopravilo opäť plug-in hybridné BMW, tentokrát model X5 xDrive45e. Ten vďaka batérii s vyššou kapacitou dosiahne elektrický dojazd až 88 km.

CO2 neutralita prezidentky

Prezidentka Čaputová je známa svojím upozorňovaním na ekologické problémy a sama ide príkladom v znižovaní uhlíkovej stopy, ako aj uhlíkovej stopy celého Prezidentského paláca. Kancelária prezidenta v septembri 2020 oznámila, že má ambíciu byť prvým uhlíkovo neutrálnym úradom na Slovensku. Zamestnanci Prezidentského paláca mali prejsť sériou školení a kompletným ekologickým auditom.

Palác podľa hovorcu prezidentky výrazne obmedzil vytváranie odpadov, zbavil sa plastových fľaší, papierových utierok na toaletách a tiež kávových kapsúl. Na rad prišiel aj vozový park, ktorý bol vysoko neekologický a ročne vyprodukoval až 30 ton emisií CO2. Palác už v rámci znižovania emisií obmedzil tieto vysoko znečisťujúce vozidlá a sme spomenuli, využíva vozidlá Ústavu ochrany verejných činiteľov MV SR. Na medzinárodné pracovné cesty hlava štátu využíva aj vlaky, čím sa tiež snaží znižovať svoju ekologickú stopu a šetriť emisie.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

5. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+