MojElektromobil

Počas posledného týždňa sa vo svete elektromobility udialo hneď niekoľko zaujímavých vecí. Aby ste o žiadnu dôležitú informáciu neprišli, pripravili sme pre vás prehľad tých najzaujímavejších správ, ktoré prišli počas prebiehajúceho týždňa.

Takto to vyzeralo na slovenskej premiére nového Maybachu

Včera sme mali možnosť zúčastniť sa predstavenia elektrickej novinky zo stajne nemeckej automobilky. Už podľa názvu môžete vidieť, že sa nejedná o hocijaký model, ale ten najšpeciálnejší. Ide o model EQS SUV, ktorý sme už mali možnosť vyskúšať si v minulosti, no tentoraz doplnený o prvky výbavy Maybach. To z prémiového vozenia spravilo super-prémiové, a priblížilo tento model viac k tej najbohatšej vrstve obyvateľstva. Tento model má veľmi príjemný podvozok, čo z jazdy po cestách spraví jazdu na lodi. Minimálne plávaním vozidla po ceste.

Na Slovensku sa dočkáme obrovského závodu na výrobu batérií pre EV

Na Slovensko prichádza obrovská investícia. Potvrdí sa, že sme krajinou známou najmä výrobou automobilov a teraz sa priblížime aj k tej zelenej výrobe. V Šuranoch vyrastie fabrika, ktorej výrobná kapacita bude na úrovni 20 GWh a bude stáť na pozemku s veľkosťou 65 hektárov, informuje Ministerstvo Hospodárstva. Spoločnosť Gotion InoBat vidí Slovensko ako krajinu s veľkým potenciálom, aj preto svoju investíciu smerovali týmto smerom. Počiatočných 20 GWh sa môže v budúcnosti zmeniť aj na 40 GWh, a to rozšírením výroby. V Šuranoch tak vznikne približne 1 500 nových pracovných miest, ktoré obsadia prevažne občania Slovenska.

Spoznali slovenskú cenu najšportovejšieho elektromobilu od Hyundai

Svetová premiéra prvého čisto elektrického vysokovýkonného modelu N od značky Hyundai je za nami. Očakávaný model Hyundai IONIQ 5 N bol v celej kráse predstavený 13. júla 2023. Značka prostredníctvom tlačovej správy zverejnila viacero podrobností, no napriek tomu si niečo ešte stále necháva pre seba. Týka sa to konkrétne dojazdu, ktorý bude oznámený pri uvedení na trh. Tento super výkonný elektrický model už tak dosť šikovného vozidla dostáva svoju cenu pre slovenský trh. Verzia s označením „N“ z dielne juhokórejskej automobilky príde na náš trh s cenovkou už od 75 490 € s DPH.

Pozreli sme sa na najväčšie zmeny, ktoré prináša Tesla Model 3 Highland

Tesla len nedávno predstavila svoju vylepšenú verziu zákazníkmi obľúbeného Modelu 3, ktorá dostala prívlastok Highland. My sme si aj vďaka firme DriveTesla.sk, ktorá pomáha budúcim majiteľom kúpiť Teslu jednoducho a lacnejšie, mohli novinku vyskúšať na vlastnej koži a pozrieť sa na to, aké inovácie priniesla. A že ich nebolo málo. Rozhodli sme sa preto okrem klasického testu priniesť vám aj takéto vizuálne premietnutie toho, čo sa oproti staršej verzii zmenilo.

Slovensko zase zaostáva. V Česku totiž spúšťajú dotácie na elektromobily pre firmy

Mnohé krajiny v rámci Európskej únie vďaka Plánu obnovy dokážu ponúknuť pre občanov dotácie na elektromobily. Fakt, že takýto systém funguje, sa preukázal aj v susedných krajinách ako je Poľsko a Maďarsko. Z krajín V4 je Slovensko s registráciou nových elektromobilov najhoršie, ale v Česku sú tie čísla len o malé percento vyššie. Tam ale po novom pre firmy spúšťajú dotácie na nákup elektromobilov. Štát dokonca podporí aj výstavbu nových nabíjacích staníc. Nový program s názvom „Záruka Elektromobilita – 1. výzva“ bude financovaný z prostriedkov Národného plánu obnovy. Štát tak ponúkne súkromným českým firmám dotáciu na nákup nových elektromobilov, prípadne vozidiel poháňaných na vodík.

26. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+