MojElektromobil

Ani február 2023 z pohľadu predaja elektromobilov na Slovensku nevybočil zo svojich zabehnutých koľají. Ako prezrádzajú štatistiky, ktoré zverejnil Zväz automobilového priemyslu Slovenskej Republiky, na Slovensku sa počas druhého mesiaca tohto roka predalo celkovo 6623 osobných automobilov.

Február s 1,19% 

Z toho elektromobilov bolo len 79, teda 1,19 %. Pripomeňme si, že počas januára sa na Slovensku predalo 105 batériových elektromobilov s trhovým podielom 1,6%. V našich končinách ide prakticky o tradičné čísla. Počas celého roka 2022 sa u nás predalo 1390 batériových elektromobilov, v roku 2021 do evidencie pribudlo 1436 elektromobilov a predaj za rok 2020 sa končil na čísle 918.

Treba povedať, že počet elektromobilov v našej evidencii rastie o trochu viac, čo je spôsobené tým, že ZAP SR vo svojich číslach eviduje len lokálny predaj. Čísla z polovice roka 2022 napríklad prezradili, že približne 10% slovenských elektromobilov má značku Tesla. Išlo vtedy o 487 kusov.

Predaje bez Tesly

Objednať Teslu sa síce dá aj zo Slovenska, no prebieha to cez online konfigurátor s individuálnym dovozom. Keďže nejde o lokálny predaj, tak ZAP SR tieto elektromobily nemá zaradené do svojich štatistík. Ako presne to s Teslami vyzerá v úvode roka 2023 zatiaľ nevieme. Presné počty sleduje Ministerstvo vnútra podľa registrovaných EČV.

Viac sa dozvieme až časom, takže sa ešte vráťme k číslam, ktoré poznáme už dnes. Druhým zaujímavým segmentom sú plug-in hybridy. Tých sa podľa údajov ZAP SR počas januára predalo 142 kusov, čo predstavovalo podiel 2,1 %. Ani v tomto smere nedošlo k žiadnej anomálii.

Náš tip
Stiahnite si zdarma Príručku elektromobilistu: Všetko, čo potrebujete vedieť
3. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+