MojElektromobil

Významným míľnikom pre automobilový priemysel je, že európske združenie výrobcov ACEA oznámilo, že v júni bolo v Európskej únii po prvýkrát zaregistrovaných viac elektromobilov ako naftových áut. Posun k elektrickým vozidlám signalizuje sľubný trend pre udržateľnú dopravu v regióne, informuje Electrive.

Čísla hovoria za všetko. Registrácie nových batériových elektrických vozidiel (BEV) v júni v EÚ vzrástli o pôsobivých 66,2 % v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka. Celkový počet sa tak dostal na 158 ​​252 áut. To sa premieta do 15,1 % podielu celkových nových registrácií na trhu, čo je výrazný nárast z 10,7 % v júni 2022. Zároveň sa trhový podiel áut s naftovým motorom znížil zo 17,4 % na 13,4 %, čo svedčí o jasnej preferencii elektrických alternatív. Mierny pokles zaznamenali aj plug-in hybridy, ktoré klesli z 8,2 % na 7,9 %.

Za prvý polrok bolo v EÚ novo zaregistrovaných 703 586 elektrifikovaných automobilov. To predstavuje pozoruhodný 53,8 % nárast v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka. Ak vezmeme do úvahy všetky typy pohonných jednotiek, celkový počet registrácií dosiahol približne 5,4 milióna kusov. To viedlo k podielu BEV na úrovni 13,0 % za toto obdobie. To naznačuje, že popularita elektromobilov rastie.

Tesla Model Y 2022 Porovnanie
Tesla Model Y | Zdroj: Radovan Hlôška

Jedným z výnimočných predstaviteľov v segmente elektrických vozidiel je Tesla Model Y, ktorá sa podľa spoločnosti Dataforce ukázala ako najpredávanejší model v Európe vo všetkých typoch pohonných systémov. Počas prvého polroka 2022 bolo v Európe zaregistrovaných 40 147 nových Modelov Y. Najnovšie údaje však naznačujú výrazný nárast, pričom v rovnakom období tohto roka bolo zaregistrovaných až 125 144 kusov.

Ktoré automobily sa umiestnili za Teslou?

Pôsobivé predajné čísla Tesly Model Y ju posúvajú o približne 7 000 kusov pred jej najbližšieho konkurenta Dacia Sandero. Tesne za nimi nasleduje Volkswagen T-Roc s rozdielom 11 000 vozidiel od Dacie. Tesla Model 3, ďalší populárny model tohto výrobcu, si zaistila 50. pozíciu s 38 843 kusmi zaregistrovanými v prvej polovici roka.

Zatiaľ čo nárast registrácií elektrických vozidiel je nepochybne sľubný, stojí za zmienku, že niektoré krajiny zaznamenali na začiatku roka dočasný pokles registrácií elektrických vozidiel v dôsledku upravených usmernení o dotáciách. Nemecko napríklad v roku 2023 zaviedlo nižší environmentálny bonus, čo ovplyvnilo nové registrácie. Trh sa však odvtedy zotavil a pozitívna trajektória elektromobilov v EÚ zostáva nedotknutá.

Náš tip
V Česku sa vandali pustili do nabíjacích staníc. Aká je situácia na Slovensku?
20. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+