MojElektromobil

ŠKODA uvádza, že za prvý polrok 2023 zákazníkom na Slovensku dodala 9 001 vozidiel. To je o 2 443 vozidiel viac než v predošlom roku, čo predstavuje nárast o rekordných vyše 37 %. Na vzostupe je aj záujem o bezemisnú mobilitu, čo majú potvrdzovať predajné čísla modelu Enyaq, ktorý je najpredávanejším elektromobilom na Slovensku, pričom v medziročnom porovnaní predaje zdvojnásobil. Za prvých šesť mesiacov putovalo k novým majiteľom 212 kusov modelu Enyaq a Enyaq Coupé, čo znamená dvojnásobný medziročný nárast.

Ako upozornil portál Trend.sk, prvý polrok 2023 zhodnotila aj značka KIA, a to z pohľadu svojho závodu Kia Slovakia v Tepličke nad Váhom. Za prvých 6 mesiacov roka 2023 bolo vyrobených 185 000 vozidiel, z čoho elektrifikované verzie modelov KIA Sportage a KIA Ceed tvorili až 28 % – 51 800 kusov. Viac ako tretinu všetkých vyrobených modelov Sportage predstavovali hybridné a plug-in hybridné varianty. Podrobnejší rozpis pre jednotlivé motorizácie zverejnený nebol.

Vývoj segmentu na Slovensku

Ďalšie automobilky zatiaľ zhodnotenie prvého polroka 2023 nezverejnili. Na základe dát, ktoré zverejňuje Zväz automobilového priemyslu Slovenskej Republiky, ale poznáme vývoj v segmente batériových elektromobilov a plug-in hybridov pri lokálnom predaji. Na Slovensku sa počas prvých piatich mesiacov roka 2023 predalo 856 elektromobilov a 999 plug-in hybridov. Do týchto čísel sú zaradené len vozidlá, ktoré sa predávajú priamo cez slovenské zastúpenia. To znamená, že nepoznáme úplne celý obraz, nakoľko je tu ešte dovoz zo zahraničia, kam spadajú aj populárne modely Tesla.

Prvý polrok v Európe

Pohľad na predaje elektromobilov a plug-in hybridov v Európe prezrádza, že počas prvého polroka 2023 bolo zaregistrovaných približne 1,1 miliónov vozidiel týchto kategórií. Z toho približne 0,72 milióna kusov pripadá na batériové elektromobily a 0,39 milióna kusov na plug-in hybridy.

Náš tip
Elektromobil Roka 2023 powered by ČSOB Leasing: Poznáme najlepšie elektrifikované autá roka
19. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+