MojElektromobil

Ako tomu býva každý rok, aj na konci toho minulého prišiel čas na bilancovanie predchádzajúceho obdobia. Rovnako ako niektoré krajiny, aj jednotlivé automobilky hlásia nárast predajov vozidiel na elektrický pohon.

Nárast predaja EV zaznamenalo aj Audi

Zatiaľ čo predaj automobilov so spaľovacími motormi spoločnosti v poslednom období zaznamenal pokles, predaj elektromobilov rástol. Informovala o tom Audi of America vo svojej poslednej obchodnej aktualizácii. Celkový predaj áut v Amerike, v roku 2022, skončil na hranici 186 875 automobilov, čo je 5 % pokles oproti 2021.

Elektromobily sa však tešili obľube, pretože ich predaj vzrástol o 47 %, z 10 985 ks v 2021 na 16 177 ks v roku 2022. V tomto roku Audi predstavilo dve nové plne elektrické SUV, Audi Q4 e-tron a e-tron Sportback. Pokles predaja zaznamenal najmä klasický model e-tron, ktorého nahradil menší a cenovo dostupnejší Q4 e-tron.

Audi e-tron GT RS TEST
Audi e-tron GT RS | Zdroj: Radovan Hlôška

Celkovo sa oproti predchádzajúcemu roku znížili predaje všetkých áut so spaľovacími motormi, výnimkou sú len modely A3, A5 a Q5. V štvrtom štvrťroku 2021 spoločnosť ovplyvňovali problémy dodávateľského reťazca. To spôsobilo medziročný nárast predajov v Q4 o 46,9 % (z 33 184 na 54 054).

Čínske BYD končilo rok s rekordným predajom

V poslednom mesiaci roka BYD opäť utvoril mesačný rekord predaja elektromobilov. Dokázal tak nadviazať na posledných 10 mesiacov, v ktorých taktiež zlepšil svoje predaje oproti roku 2021. Podarilo sa im to aj napriek obmedzeniam, ktoré v Číne spôsoboval rýchly nárast počtu nakazených COVID 19.

Podľa správy spoločnosti bol predaj osobných plug-in áut presne 234 598 ks. Oproti minulému roku tak zaznamenali 153 % nárast. Predaj plug-in hybridov a elektromobilov sa už od októbra drží na viac ako 100 000 predaných vozidiel mesačne. Väčšina predajov sa však realizuje v Číne.

BYD Seal
BYD Seal | Zdroj: BYD

V roku 2022 predal BYD viac ako 1,85 milióna plug-in hybridov a elektromobilov, čím viac ako strojnásobil čísla z roku 2021. Vďaka tomu je BYD najväčším výrobcom automobilov s elektrickým pohonom na svete, no pri čisto elektromobiloch je stále na prvom mieste Tesla (1 300 000+).

V Nemecku rástli predaje elektromobilov

Po dvoch rokoch výraznejších poklesov vzrástol predaj nových áut aj v Nemecku. Podľa dát spolkového úradu pre motorové vozidlá narástol predaj vozidiel v najväčšej európskej ekonomike o 1,1 %. Predaj benzínových modelov však klesol o 11,2 % a naftových o 9,9 %. Zmenu zaznamenali aj elektromobily, ktorých bolo v Nemecku zaregistrovaných až 470 559, čo predstavuje 32,2 % medziročný nárast.

Volkswagen ID.5 GTX TEST
Volkswagen patril k najpredávanejším značkám v Nemecku | Zdroj: Radovan Hlôška

Celkovo elektromobily v Nemecku majú až 17,7 % podiel na predaji nových áut. Oživenie predaja prišlo v druhej polovici minulého roka, kde predaj vozidiel vzrástol o 38,1 % oproti prvému polroku. Prezident združenia dovozcov automobilov, Reinhard Zirpel, sa vyjadril, že rok hodnotí z pohľadu celkových predajov pozitívne, aj keď trh zaostal za očakávaniami.

V Nórsku predaj elektrických vozidiel lámal ďalšie rekordy

Ako informuje TASR, v roku 2022 vzrástol podiel EV na celkovom predaji automobilov zo 65 % na 79,3 % oproti 2021. To znamená, že takmer 4 z 5 áut, ktoré sa v Nórsku predajú, využívajú batérie. Celková infraštruktúra v Nórsku je prispôsobená na bezproblémovú prepravu pomocou vozidiel na elektrických pohon. Cieľom krajiny je ukončiť predaj vozidiel na iný ako elektrický pohon do roku 2025.

Tesla Model Y 2022 Porovnanie
Model Y kraľuje predajom v Nórsku | Zdroj: Radovan Hlôška

Ak porovnáme rok 2022 a rok 2012, zistíme, že celkový podiel EV na predaji vozidiel v Nórsku sa zvýšil o 76,4 %. Údaje tiež hovoria, že spoločnosť Tesla mala v Nórsku najväčšie zastúpenie na celkovom predaji (12,2 %). Skončila tak pred Volkswagenom, ktorý bol na druhom mieste so ziskom 11,6 %.

Aj v Tesle padali rekordy

Tesla odovzdala 405 278 elektromobilov počas posledného kvartálu v roku 2022, čo znamenalo stanovenie nového rekordu spoločnosti. Väčšina analytikov sa však počas ešte 30. decembra zhodovala na tom, že Tesla dodá počas Q4 2022 približne 418 000 vozidiel. Išlo teda o mierne zhoršenie oproti odhadom. Väčšinovú časť dodávok tvorili hlavne Model Y a Model 3.

Tesla Model 3 SR+
Tesla Model 3 bola druhým najpredávanejším vozidlo spoločnosti | Zdroj: Radovan Hlôška

Ďalší rekord padol v počte vyrobených vozidiel. V štvrtom štvrťroku ich Tesla vyrobila neuveriteľných 439 701 kusov, čím vylepšila svoj predchádzajúci rekord. Veľký vplyv na celkový chod ale aj predaje Tesly, malo prevzatie Twitteru Elonom Muskom. Firma aj vďaka tomu stratila na hodnote svojich akcií. Taktiež čelila makroekonomickým a logistickým výzvam, ktoré mierne spomalili rast spoločnosti. Napríklad taká Gigafactory Shanghai bola donútená kvôli pandémii obmedziť výrobu.

Náš tip
Najpredávanejším autom v Európe sa v novembri stal elektromobil
10. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+