MojElektromobil

Ministerstvo hospodárstva SR oznamuje, že spolu so spoločnosťou Volvo Cars je Slovensko o ďalší krok bližšie na ceste k vybudovaniu špičkového výrobného závodu pre výrobu automobilov. Tretí výrobný závod známej značky v Európe vyrastie pri obci Valaliky blízko Košíc. Podľa dostupných informácií bude klimaticky neutrálny a vyrábané tu budú výhradne elektrické osobné automobily.

Slovensko týmto krokom získava piatu automobilku, ktorá bude svoje modely vyrábať v našich končinách. Volvo sa pridáva k značkám Volkswagen v Devínskej Novej Vsi, francúzskemu koncernu PSA pri Trnave, kórejskej Kii pri Žiline a koncernu Jaguar Land Rover pri Nitre.

Slávnostný výkop terénnych úprav budúceho priemyselného parku síce prebehol už vo februári, no až v pondelok 18. septembra 2023 bola podpisaná zmluva o kúpe pozemku medzi štátnou spoločnosťou Valaliky Industrial Park a spoločnosťou Volvo Car Slovakia, čo predstavuje zároveň začiatok aktívnej fázy výstavby nového závodu pri Košiciach.

Rezort hospodárstva dáva do pozornosti, že vkročením do tejto ďalšej fázy začína spoločnosť Volvo Cars aktívne hľadanie kľúčových talentov a následne i obsadzovanie nových pracovných pozícií v regióne, pričom spoločnosť plánuje v novom závode vo Valalikoch pri Košiciach zamestnať tisíce zamestnancov. Výrobná kapacita nového moderného závodu zameraného na elektromobily bude státisíce vozidiel ročne – závod je plánovaný na teoretickú produkciu 250 000 elektrických vozidiel ročne.

Nový závod Volvo Car Košice bude využívať iba klimaticky neutrálne zdroje energie v súlade s ambíciou spoločnosti Volvo Cars dosiahnuť do roku 2025 klimaticky neutrálnu výrobu. Závod na Slovensku bude navrhnutý tak, aby bol lídrom v udržateľnej a efektívnej výrobe prémiových elektrických áut, s dôrazom na zamestnancov, optimalizovanú logistiku a rozloženie priestorov.

Náš tip
Do Veľkej Idy smeruje výroba pre elektromobily. Nemcom vláda odklepla 20-miliónovú investičnú pomoc
19. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+