MojElektromobil

Na východné Slovensko okrem Volva smeruje aj ďalšia investícia z oblasti elektromobility. Spoločnosť Mubea Tailored Products chce v obci Veľká Ida v okrese Košice-okolie postaviť nový závod na automobilové diely. Konkrétne má vyrábať valcované hliníkové chladiace dosky pre trakčné batérie elektrických a hybridných vozidiel.

Mubea Tailored Products by mala na Slovensku preinvestovať viac ako 60 miliónov eur a do roku 2027 vytvoriť 105 nových pracovných miest. Informácia o novej fabrike sa do obehu vo veľkom dostala už začiatkom augusta 2023. Teraz sa dozvedáme podrobnosti o investičnej pomoci, ktorú pre podnik schválila vláda SR na návrh ministra hospodárstva SR Petra Dovhuna.

Spoločnosť bude profitovať z investičnej pomoci výlučne vo forme úľavy na dani z príjmov, a to vo výške 19 921 641 eur. Realizáciou investičného zámeru vznikne do konca roku 2027 v obci Veľká Ida v okrese Košice-okolie 105 nových pracovných miest, ktorých pridanou hodnotou podľa zverejnenej správy, bude priemer miezd výrazne prevyšujúci priemernú mzdu v okrese Košice-okolie.

Vytvorením nových pracovných miest sa má taktiež významne posilniť hospodárska perspektíva nielen tohto okresu, ale tiež priamo susediacich okresov Gelnica, Rožňava, Trebišov a Vranov nad Topľou, ktoré sú dlhodobo zaradené do zoznamu najmenej rozvinutých okresov.

Oprávnené investičné náklady vo výške viac než 60 mil. eur budú vynaložené na dlhodobý hmotný majetok vo forme pozemkov, budov a strojov, prístrojov a zariadení Investičný zámer implementuje viacero prvkov konceptu Priemysel 4.0. Strojové zariadenia budú vybavené programovateľnými automatmi (PLC) pripojenými k miestnej IT infraštruktúre a budú pôsobiť ako smart zariadenia. Produkcia novej prevádzkarne bude určená na export, z toho 65 % v rámci Európskej únie (EÚ).

Spoločnosť Mubea Tailored Products s. r. o. je súčasťou nemeckej skupiny Mubea. Jej produktové portfólio zahŕňa komponenty motorov, prevodoviek, karosérií, interiérov a pod., ktoré spoločnosť dodáva viac ako desiatim automobilkám. Skupina má 48 vývojových, výrobných a iných prevádzok a zamestnáva viac ako 14 tisíc pracovníkov. Na Slovensku nemecká skupina Mubea okrem nového investičného zámeru vo Veľkej Ide realizuje aj výstavbu závodu v Kežmarku, kde už vytvorila 128 nových pracovných miest.

Náš tip
Pneumatiky pre elektromobily: Kľúč k výkonnosti a ešte vyššej efektivite
16. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+