MojElektromobil

Porsche ukázalo elektrické MPV Vision Renndienst. Firma ho neplánuje vyrábať, no ukázala veľmi zaujímavý interiér vhodný pre budúce autonómne vozidlá.

Elektrické MPV od Porsche

Porsche predstavilo futuristické elektrické MPV ešte v novembri minulého roka s názvom Porsche Vision Renndienst. Teraz automobilka ukázala aj interiér tohto konceptu. Je v ňom miesto pre 6 pasažierov a veľmi netradičné, no zaujímavé usporiadanie sedadiel s ohľadom na autonómne riadenie v budúcnosti.

Sedadlo vodiča je vycentrované v strede a dá sa otočiť o 180°, aby mohol lepšie komunikovať s pasažiermi mimo riadenia vozidla. Čelné sklo je zaoblené okolo neho. Na displeji za volantom nájdeme niekoľko okrúhlych budíkov, čo je pripomienka na minulé modely značky. Na pravej a ľavej strane volantu sú tlačidlá s vibračnou odozvou a pod nimi dotykové displeje.

V druhom rade nájdeme komfortné sedadlá, celkovo pre dvoch pasažierov. V strede je voľný priestor pre ľahší prístup do tretieho radu. Asymetrické usporiadanie bočných skiel spôsobuje, že pasažier na ľavom sedadle môže pozerať von len cez úzke podlhovasté okno, zatiaľčo pasažier na pravom sedadle má luxusný výhľad cez veľké okno.

V treťom rade je lavica s posuvnými opierkami hlavy, aby si ich mohol vodič posunúť a vidieť cez zadné sklo v prípade, že vzadu nikto nesedí. Porsche zároveň prezradilo, že tento koncept sa nikdy nedostane do sériovej výroby.

Porsche elektrické MPV (Foto: Porsche)
Porsche elektrické MPV – komcept (Foto: Porsche)

Viac ako sen, ale k realite ďaleko

Automobilka neplánuje model sériovo vyrábať. Účelom štúdie je jednoducho ukázať nové možnosti dizajnu, tento model nazvala “vízia dňa po zajtrajšku”. Koncept vyrobili ešte v roku 2018, no ukázala ho verejnosti až v roku 2020. Ide o súčasť pätnástich tajných dizajnov Porsche od roku 2005 do roku 2019, ktoré začala značka ukazovať v knihe Porsche Unseen.

“Mysleli sme na to, ako by sme zreteľne implementovali dizajn Porsche aj do interiéru, ktorý má ďaleko od športového vozidla. A ako by sa dalo nadizajnovať autonómne riadenie,” povedal šéf dizajnu značky Porsche Michael Mauer.

Automobilka zo Stuttgartu má aktuálne na trhu dva elektromobily – Taycan a Taycan Cross Turismo (ktoré sme nedávno testovali). Na trh mieria aj ďalšie elektromobily – tentokrát v segmente SUV. V roku 2023 predstaví firma elektrický Macan a o rok neskôr aj veľké SUV Porsche Cayenne.

28. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+