MojElektromobil

Porsche plánuje radikálne zmeniť svoj najpredávanejší model na americkom trhu Macan, na čistý elektromobil. Po vzore doteraz predstavených elektrických modelov Taycan a Cross Tourismo sa bude  malé SUV predávať už len v elektrickej verzii.

Výroba novej generácie elektrického Porsche Macan sa začne začiatkom nasledujúcej dekády, oznámila spoločnosť v utorok. Bude sa vyrábať v závode Lipsku, v ktorom sa aktuálne vyrába konvenčný Macan.

Taycan už tento rok

Taycan, prvý elektromobil Porsche, sa začne vyrábat koncom tohto roku a Taycan Cross Turismo bude nasledovať krátko po ňom.

Porsche hovorí, že sa rozhodlo premeniť novú generáciu Macanu na elektromobil, pretože to vytvára „príležitosť na výrobu elektromobilov na už existujúcej výrobnej linke“.

Tento krok je však stávka o zákazníkov v USA. Kompaktný crossover Macan je najpredávanejším vozidlom Porsche na tomto trhu. Spoločnosť dodala v roku 2018 viac ako 23 500 kusov, čo predstavuje nárast o 9,7% oproti predchádzajúcemu roku.

100 km dojazdu len za 4 minúty

Elektrický Macan bude mať aj 800V napájanie po vzore Taycanu. To umožní vozidlu sa nabíjať výkonom 350 kW, čo zabezpečí dojazd 100 km priebehu iba štyroch minút nabíjania.

Model bude vyrábaný na platforme PPE (Premium Platform Electric) vyvinutom v spolupráci s Audi.

„Elektromobilita a Porsche ide idú ruka v ruke, nielen preto, že zdieľajú vysoko efektívny prístup, ale hlavne preto, že majú športový charakter,“ uviedol predseda predstavenstva Porsche AG Oliver Blume.

50% elektromobilov do roku 2025

Blume dodal, že spoločnosť plánuje do roku 2022 investovať viac ako 6 miliárd € alebo do „elektrickej mobility“. Do roku 2025 môže mať 50% všetkých nových modelov Porsche elektrický pohon, povedal Blume.

Porsche však neupúšta od spaľovacích automobilov. V ďalšom desaťročí sa spoločnosť zameria na modelový mix pozostávajúci z ďalších vylepšených benzínových motorov, plug-in hybridných modelov a čisto elektricky poháňaných športových automobilov.

27. februára 2019
Zdroj: Tech Crunch

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+