MojElektromobil

Celosvetovo najpredávanejší model Volkswagenu prichádza v tretej generácií, ktorá nezabúda ani na plug-in hybridný pohon. Nový Volkswagen Tiguan stojí na modulárnej platforme MQB evo, pričom množstvo technológií zdieľa s nedávnom predstaveným Passatom.

Plug-in hybridné prevedenie modelu Volkswagen Tiguan nie je novinku. Ten bol dostupný aj pri predošlej generácií predstavenej v roku 2020 pod označením eHybrid. Nový Tiguan  bude v plug-in hybridnej verzii dostupný s výkonom 150 alebo 200 kW. Výrazný posun nastal v prípade kapacity batérie a dojazdu.

Zdroj: Volkswagen

Kapacita batérie narástla z pôvodných 13 kWh na 19,7 kWh a čisto elektrický dojazd sa vyšvihol z 50 na 100 kilometrov. Vďačí za to aj silne prepracovanej aerodynamike – koeficient odporu vzduchu medzigeneračne klesol z hodnoty 0,33 na 0,28. Za zmienku stojí, že donedávna bol za štandard pri plug-in hybridných modeloch považovaný dojazd na úrovni 50 kilometrov, koncern Volkswagen však v ostatnej dobe predstavuje modely so 100 km dojazdom – Škoda Kodiaq a Škoda Superb.

Batériu je možné nabíjať cez palubnú AC nabíjačku s výkonom 11 kW, no nechýba ani podpora DC nabíjania s výkonom 50 kW, kedy má nabíjanie z 10 na 80 % trvať 25 minút.

Zdroj: Volkswagen

Dominantou interiéru je 15-palcová dotyková obrazovka s upraveným rozhraním pre jednoduché ovládanie. Volkswagen spomína aj špeciálnu antireflexná úprava a odtlačkom prstov. Podobne ako pri spomínaných modeloch Škoda, aj nový Tiguan dostáva variabilný otočný ovládač s displejom v stredovej konzole pre ovládanie hlasitosti a jazdných režimov.

Zdroj: Volkswagen

Veľkou novinkou sú matrixové svetlá IQ.LIGHT HD odvodené od prémiového modelu Volkswagen Touareg, ktoré Tiguan dostáva vôbec prvýkrát. Svetlá zložené z tisícok mikro LEDiek (19 200 na jedno svetlo) majú poskytovať ideálny rozhľad bez toho, aby oslňovali ostatých účastníkov premávky. Taktiež sú schopné premietať animácie a rôzne obrazy.

Zdroj: Volkswagen

Ďalšou zaujímavosťou sú nové dvojventilové tlmiče adaptívneho podvozka DCC Pro v kombinácii s elektronickým systémom pre neustále vyhodnocovanie podmienok na ceste a pre každé koleso vypočítava ideálny pomer tlmiacej sily. Súčasne ovláda stabilizačný systém, uzávierky diferenciálu a ďalšie technické nastavenia vozidla. Narásť mal aj objem batožinového priestoru, konkrétne o 37 litrov na novú hodnotu 652 litrov.

Najnovšia generácia Volkswagen Tiguan sa má k predajcom dostať počas prvej polovice roka 2024. Podrobnosti o predajnej cene momentálne nepoznáme.

Náš tip
Toto je nový Hyundai SANTA FE: Robustný dizajn a viac priestoru
27. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+