MojElektromobil

Piata generácia SUV strednej triedy, Hyundai SANTA FE, prechádza radikálnou zmenou. Model, ktorý je dostupný aj ako plug-in hybrid, prichádza v novej verzii s upraveným exteriérom aj interiérom. Automobilka spomína nekonvenčný prístup dizajnu založený na životnom štýle zákazníkov, ktorí vozidlo využívajú v mestskom prostredí, ale aj pri obľúbených a nenáročných outdoorových aktivitách v prírode.

Dobrodruh aj mestský model

Hyundai zvolil dlhší rázvor a maximalizoval kapacitu zadného batožinového priestoru. Súčasne mal vozidlo lepšie prispôsobiť vonkajším a mestským aktivitám. Výsledkom je nový model, ktorý sa môže pochváliť robustným, ale jemnými detailmi ozvláštneným dizajnom exteriéru. Interiér je priestranný, všestranne využiteľný a ponúka aj vďaka zväčšeným zadným dverám priestor podobný terase.

Pri prvej generačnej zmene modelu SANTA FE od roku 2018 prijala spoločnosť Hyundai Motor nezvyčajnú dizajnovú stratégiu tým, že začala od zväčšenia otvoru veka batožinového priestoru, aby umocnila pôžitok z okolitého prostredia, a až následne pristúpila k tvorbe dizajnu exteriéru.

Zdroj: Hyundai

Hranatý tvar a výrazná silueta úplne nového SANTA FE sú odvodené od jeho dlhého rázvoru a širokej plochy dverí batožinového priestoru. Predná časť sa pýši vysokou kapotou, svetlometmi v tvare písmena H a výrazným blatníkom. Dobrodružný vzhľad dotvára predĺžený rázvor, výrazná línia strechy pri pohľade zboku, ostro ohraničené blatníky, skrátený predný previs a 21-palcové kolesá.

Nový Hyundai SANTA FE | Zdroj: Hyundai

Zadná časť vozidla, definovaná väčšími dverami batožinového priestoru, je jednoduchšia, čím vyvažuje celkový dizajn exteriéru. Zadné svetlá v tvare písmena H sú zjednotené s prednými svetlami. Keď sú dvere batožinového priestoru otvorené, v zadnej časti auta vytvárajú priestranný interiér s terasovitým nádychom. Plne sklopné sedadlá v druhom a treťom rade majú poskytovať najlepší vnútorný priestor vo svojej triede.

Zdroj: Hyundai

Sofistikovaný štýl

Dizajn interiéru zvýrazňujú horizontálne a vertikálne línie s motívom H, ktorý je aplikovaný na palubnej doske a vetracích otvoroch. Interiér dopĺňajú prvky ako panoramaticky zakrivený displej a duálne bezdrôtové nabíjanie. Zakrivený displej spája 12,3-palcový digitálny prístrojový panel a informačno-zábavný systém. Pestrofarebné sedadlá, čalúnenie stropu, ozdoba s jemným dreveným vzorom a kožené sedadlá Nappa majú vozidlu dodávať sofistikovaný štýl.

Nový interiér prichádza s užitočnými funkciami, ako sú UV-C sterilizačný priečinok a duálny systém bezdrôtového nabíjania pre smartfóny, aby tak vznikol sofistikovaný užívateľský zážitok s praktickými vlastnosťami SUV. Prvý panoramatický zakrivený displej modelu SANTA FE vo svojej triede, ktorý zahŕňa 12,3-palcovú digitálnu prístrojovú dosku a informačno-zábavný systém, zlepšuje výhľad vodiča a vytvára pocit luxusu.

Dĺžka priestoru pre nohy v druhom rade modelu SANTA FE s benzínovým pohonom sa zväčšila o 35 mm na 1 075 mm. Dĺžka priestoru na nohy v druhom rade s hybridným pohonom sa zväčšila o 20 mm na 1 055 mm. Dĺžka priestoru na nohy v treťom rade sa zväčšila o 15 mm na 761 mm. SUV má ponúkať najlepší priestor na hlavu v treťom rade vo svojej triede. Výška na hlavu v treťom rade sa zvýšila o 69 mm na 958 mm. Výška sedadiel v treťom rade sa zvýšila o 30 mm na 282 mm. Sedadlá v treťom rade sa dajú sklopiť o 10 stupňov, čo predstavuje nárast oproti predchádzajúcej generácii.

Zdroj: Hyundai

OTA aktualizácie a zástup asistenčných systémov

Aktualizácie pomocou internetového pripojenia OTA (over-the-air) vždy udržiavajú systémy vozidla s najnovším softvérom bezdrôtovou aktualizáciou kľúčových ovládačov vo vozidle bez toho, aby zákazníci museli navštíviť servisné stredisko Hyundai. Ďalšiu prvotriednu funkciu predstavuje digitálny kľúč Digital Key 2 pre vstup do vozidla/štartovanie a diaľkové ovládanie prostredníctvom smartfónu zákazníkov pomocou protokolov Near-field Communication (NFC), Bluetooth Low Energy (BLE) a Ultra-wideband (UWB).

Radarová výstraha na obsadenie zadných sedadiel Rear Occupant Alert (ROA) pomáha vodičovi pripomenúť, že na zadných sedadlách sa nachádzajú cestujúci. Ide o bezpečnostné opatrenie, ktoré sa aktivuje po vypnutí zapaľovania. Asistent na predchádzanie zrážke vpredu Forward Collision-Avoidance Assist 2 môže poskytnúť varovanie a núdzové brzdenie, ak vozidlo vpredu spomalí, alebo ak deteguje riziko čelnej kolízie.

Zdroj: Hyundai

Asistent sledovania jazdného pruhu Lane Following Assist 2 využíva kameru namontovanú na čelnom skle, ktorá pomáha rozpoznať vybočenie vozidla a vytvorí mierne zásahy do riadenia, aby sa vozidlo vrátilo späť do stredu jazdného pruhu. Nová Výstraha pred únavou Driver Attention Warning (DAW) analyzuje pozornosť vodiča a v prípade potreby môže poskytnúť varovanie.

Inteligentný tempomat 2 využíva údaje z navigácie a pomáha udržiavať bezpečnú rýchlosť pri prechádzaní zákrutami na diaľniciach. Asistent jazdy na diaľnici Highway Driving Assist 2 pomáha udržiavať nastavenú rýchlosť a vzdialenosť od vpredu idúceho vozidla. Pomáha aj pri zmene jazdného pruhu počas jazdy na diaľnici a počas jazdy udržiava vozidlo v strede jazdného pruhu.

Medzi ďalšie asistenčné a bezpečnostné prvky nového modelu SANTA FE patria Inteligentný asistent čítania dopravných značiek s obmedzením rýchlosti Intelligent Speed Limit Assist, Cúvacia kamera Rear View Monitor, Asistent predchádzania kolíziám pri premávke zozadu Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist, Parkovacie snímače vpredu aj vzadu, Pohľad na priestor okolo vozidla Surround View Monitor, Inteligentný asistent parkovania na diaľku Remote Smart Parking Assist a Asistent bezpečného vystupovania Safe Exit Assist.

Nový Hyundai SANTA FE | Zdroj: Hyundai

Nová generácia SANTA FE obsahuje aj množstvo udržateľných materiálov. Semišové čalúnenie stropu, koberčeky a operadlá druhého a tretieho radu sedadiel sú vyrobené z recyklovaného plastu, zatiaľ čo nárazníky a kryty dverí sú vyrobené z ekologickej koženky.

Medzi ďalšie praktické funkcie úplne nového modelu SANTA FE patrí jeho vysokorýchlostný duálny systém bezdrôtového nabíjania smartfónov. Jeho súčasť tvorí aj USB-C konektor (max. 27 W). Okrem toho sa na vrchnej časti skrinky priestoru pred vodičom nového modelu SANTA FE nachádza aj prvý UV-C sterilizačný priečinok svojho druhu, ktorý umožňuje jednoduchú sterilizáciu často používaných predmetov, ako sú mobilné telefóny, peňaženky a podobne.

Úplne nový model Hyundai SANTA FE  sa začne v Európe predávať v prvej polovici roku 2024. Model ponúka na výber päť farieb interiéru vrátane čiernej Obsidian Black, sivej Supersonic Grey, hnedej Pecan Brown, zelenej Forest Green a čiernej Black Ink.

V Európe si záujemcovia o nový model SANTA FE môžu vybrať z dvoch možností pohonu vrátane 1,6-litrového preplňovaného hybridného pohonu (Gamma III 1.6 T-GDI HEV – 6AT), alebo 1,6- litrového preplňovaného plug-in hybridného pohonu (Gamma III 1.6 T-GDI PHEV – 6AT) s maximálnym výkonom motora 117 kW (160 k) a maximálnym krútiacim momentom 265 Nm. 

Hyundai SANTA FE: Cena a dostupnosť

Slovenský importér značky Hyundai k 12. aprílu 2024 zverejnil cenník jednej zo svojich najväčších tohtoročných noviniek. Nový Hyundai Santa Fe je možné mať v 5, 6 aj 7-miestnej verzii (za príplatok). Nová generácia Hyundai Santa Fe v plug-in hybridnom variante je k dispozícii v dvoch najvyšších úrovniach výbavy Premium a Calligraphy. Zverejnením tohto cenníka spúšťa Hyundai predaj novej generácie Santa Fe na Slovensku.

  • 1,6 T-GDi PHEV PREMIUM – 186 kW/253 koní, 4X4 pohon, cenníková cena 60 490 €
  • 1,6 T-GDi PHEV CALLIGRAPHY – 186 kW/253 koní, 4 x 4 pohon, cenníková cena 62 990 €

Vo výbave Premium zákazník získa napríklad asistent automatického úhybného riadenia pri vyhýbaní sa protiidúcemu vozidlu LO, súbežne idúcemu vozidlu LS, premietanie mŕtveho uhla na prístrojovej doske či pokročilejší asistent na jazdu na diaľnici HDA II. O komfort vodiča sa postará elektricky výškovo a pozdĺžne nastaviteľný volant, ventilované predné sedadlá. Lepší prehľad o dianí poskytne head-up displej s premietaním údajov na čelné sklo a systém 360-stupňového monitorovania okolia vozidla 4 kamerami. Vyhrievané sú aj zadné sedadlá a celá posádka ocení prémiový audiosystém BOSE s 12 reproduktormi.

Novinkou v modeli Santa Fe, ktorú prináša nová generácia, je najvyššia výbava Calligraphy. Ta zvyšuje vizuálnu atraktivitu vozidla (maska chladiča vo farbe tmavý chróm, lemovanie blatníkov, lišty okolo bočných okien sú v čiernej lesklej farbe a na prístrojovej doske nájdeme drevený dekor), a zároveň prináša ešte viac pohodlia a luxusu. Vo výbave Calligraphy nájdeme elektricky ovládané relaxačné predné sedadlá, ktoré sú v exkluzívnej 6-miestnej verzii dostupné aj v druhom rade, Nappa kožené čalúnenie sedadiel či praktický UVC sterilizačný priečinok.

Ako súčasť príplatkových prvkov je možné zvoliť dvojdielne panoramatické strešné okno pri hybridnej verzii (1 200 €), príplatkový metalický (760 €), perleťový (860 €) alebo matný lak (1 190 €). Výbavy Premium a Calligraphy môžu byť doplnené o digitálne vnútorné spätné zrkadlo (500 €).

Nový Hyundai SANTA FE | Zdroj: Hyundai

Náš tip
Na nabíjacie stanice v Česku útočia vandali. Nad tým, čo dokážu urobiť, zostáva rozum stáť
12. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+