MojElektromobil

Šanca, že Audi pred koncom aktuálneho desaťročia dosiahne výraznejší pokrok na poli autonómnej jazdy pre svoje elektromobily je veľmi malá. Pôvodne odvážne plány, ktorých poslami boli aj konceptuálne vozidlá Audi urbansphere a Audi grandsphere, sa nedarí dosiahnuť. Schopnosti automatizovanej jazdy 4. úrovne sú tak ešte v nedohľadne.

Projekt Artemis mal do roku 2024 priniesť vozidlo s autonómnou jazdou 4. úrovne, no napriek všetkým snahám doteraz vykázal len minimálny pokrok. Teraz je už otázna aj jeho samotná budúcnosť, píše portál Automotive News.

Nový generálny riaditeľ koncernu Oliver Blume, sa podľa medializovaných informácií má dokonca chystať na poriadne prekopanie softvérových plánov, čo so sebou nesie nepríjemné správy pre projekt Artemis. Ten má byť totiž úplne zrušený.

Audi si ešte nedávno robila zálusk na pozíciu jedného z lídrov v oblasti autonómnej jazdy, avšak najnovšie informácie poukazujú na skutočnosť, že tento zámer zlyháva.

Hlavnú rolu pre dosiahnutie pokroku v oblasti autonómnej jazdy má podľa novej softvérovej stratégie zohrávať divízia úžitkových vozidiel koncernu Volkswagen s využitím technológie Cariad, nie samostatný projekt patriaci pod Audi. Už teraz majú v Izraeli prebiehať sľubné testy s využitím elektrických minivanov ID.Buzz. Pomáhať v tom má partnerská firma Mobileye.

Na základe nových informácií to vyzerá tak, že sľubovaný pokrok v autonómnej jazde v prípade Audi neprebehne v roku 2024, ale až koncom tohto desaťročia. Oficiálne majú byť tieto informácie potvrdené v polovici decembra po zasadnutí správnej rady koncernu Volkswagen.

Koncern s problémovým softvérom zápasí už dlhú dobu. Veľmi problematické to bolo hlavne v prípade vtedy ešte očakávaného elektromobilu Volkswagen ID.3. Zlyhania na softvérovom poli mali byť aj  jedným z kľúčových dôvodov prečo na svojej pozícii musel skončiť predošlý šéf, Herbert Diess.

Náš tip
Autonómna funkcia 4. úrovne v praxi: Auto sa bez vodiča zaparkuje aj vráti
13. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+