MojElektromobil

Mercedes-Benz sa po čase opäť o trochu posunul v sférach autonómnej jazdy. Ešte koncom konca 2021 ako prvý výrobca splnil potrebné normy, vďaka ktorým získal povolenie na využívanie autonómnych prvkov tretej úrovne. Teraz, prakticky po roku, schopnosti svojich vozidiel posúva ešte o stupienok vyššie.

Automobilka získala povolenie na komerčnú prevádzku automatického parkovacieho systému, ktorý z technického pohľadu spadá pod štvrtú úroveň autonómie. Nejde o kompletné nasadenie autonómneho riadenia štvrtej úrovne v plnom rozsahu, ale len o jeho využívanie v konkrétnej oblasti. Teda o jednu funkciu spadajúcu pod 4. úroveň autonómie podľa definície SAE J3016. Účelom je úplne samostatné parkovania bez nutnosti akéhokoľvek zásahu zo strany vodiča.

Auto sa samo zaparkuje

Vozidlo sa samo odvezie na parkovacie miesto a rovnako tak sa aj pristaví naspäť pred vodiča. Namiesto vynakladania času na hľadanie parkovacieho miesta a na zaparkovanie v parkovacích domoch sa vodič môže venovať iným veciam. Povolenie pre využívanie tohto systému bolo udelené pre Nemecko.

Táto funkcia s názvom „INTELIGENTNÝ PARKOVACÍ ASISTENT“ bude dostupná pre vybrané modely Triedy S, no dostane sa aj do elektromobilu EQS od Mercedes-EQ. Technológia bola vyvinutá v spolupráci so spoločnosťou Bosch.

Pre upresnenie, vyzerá to tak, že využívanie plnoautomatizovaného parkovacieho systému bolo povolené pre jednu konkrétnu budovu v Nemecku. Konkrétne ide o parkovací dom P6, ktorý prevádzkuje spoločnosť APCOA na letisku Stuttgart. Na základe tejto informácie to vyzerá tak, že systém teda nie je možné využívať ľubovoľne, no stále ide o značný pokrok na poli autonómie v praxi.

Aktuálne ide o svetový debut a automobilka avizuje jeho rozšírenie do ďalších parkovacích domov. Cieľom je vybaviť vhodnou infraštruktúrnou technológiou aj ďalšie parkovacie domy. V najbližších rokoch by ich po celom svete malo byť už niekoľko stoviek.

Foto: Mercedes-Benz

Ako to vlastne funguje?

Mercedes-Benz popisuje, že stačí vojsť do parkovacieho domu, vystúpiť a kliknutím na aplikáciu v chytrom telefóne spustiť parkovanie vozidla – automatizovaná parkovacia služba označovaná aj ako Automated Valet Parking sa zaobíde aj bez vodiča.

Medzitým čo vodič už opustil parkovací dom a získaný čas využíva iným spôsobom, vozidlo samočinne prejde k určenému parkovaciemu miestu, kde zaparkuje. Keď si to vodič želá, rovnakým spôsobom funguje aj vyparkovanie a pristavenie vozidla.

Pritom dochádza k súhre medzi inteligentnou infraštruktúrou parkovacieho domu od značky Bosch a technikou vozidla od značky Mercedes-Benz. Snímače Bosch v parkovacom dome monitorujú jazdný koridor a jeho okolie a poskytujú informácie potrebné na riadenie vozidla. Technika vo vozidle prijíma informácie od infraštruktúry a premieňa ich na jazdné manévre.

Týmto spôsobom dokážu vozidlá samostatne vchádzať na rampy a opúšťať rampy, ako aj zmeniť poschodie v rámci parkovacieho domu. Ak snímače infraštruktúry zaznamenajú prekážku, vozidlo spomalí, bezpečne zastaví a v jazde pokračuje až potom, keď je trasa opäť voľná.

9. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+