MojElektromobil

Elektromobilita má opäť namierené do Vatikánu. Pápež František už čoskoro dostane ďalší papamobil, tentokrát v plne elektrickej verzii.

Moderný a ekologickejší papamobil z dielne výrobcu Fisker bude vychádzať z modelu Fisker Ocean. Pripravený má byť už počas budúceho roka. Informuje o tom portál Motor1.

Prvotnú skicu elektrického papamobilu na stretnutí s pápežom Františkom vo Vatikáne predstavil priamo riaditeľ spoločnosti Fisker, Henrik Fisker. Zverejnený grafický návrh však pôsobí veľmi jednoducho a prinajmenšom úsmevne. Rozhodne by si zaslúžil viac pozornosti zo strany dizajnérov. 

elektrický papamobil
Oficiálny render elektrického papamobilu | Zdroj: Fisker

Chýbajú podrobnosti

Vyzerá to tak, že automobilka proste plánuje do zadnej časti svojho elektrického SUV pridať sklenený box, v ktorom bude sedieť hlava katolíckej cirkvi. Treba povedať, že podľa všetkého ide o skutočne raný návrh. Finálna verzia elektrického papamobilu snáď bude vyzerať omnoho elegantnejšie, no podrobnosti nateraz chýbajú.

Zakladateľ spoločnosti Fisker prezradil len toľko, že interiér bude vytvorený z udržateľných materiálov. Príkladom sú koberce vytvorené z recyklovaných plastových fliaš vylovených z mora. 

elektrický papamobil
Skica nového papamobilu | Foto: Motor1.com

Využitie nejasné

Úradujúci pápež pomerne pravidelne dostáva do daru rôzne verzie vozidiel, ktoré sú upravené pre jeho potreby. Napríklad v roku 2017 do daru dostal elektromobil Opel Ampera-e. Minulý rok do Vatikánu zase dorazil papamobil vychádzajúci z vodíkovej Toyoty Mirai.

Aj nadchádzajúci model od spoločnosti Fisker vychádza z toho, že pápež František sa veľmi zaujíma o ekológiu a ochranu planéty. Z dostupných informácií ale nie je celkom jasné, či pôjde o oficiálny papamobil alebo len ďalší z radu darov, ktorý pápež využije len občasne. 

Obvykle je totiž oficiálny papamobil vyrábaný v stajni Mercedes-Benz. Vozidlo používané na oficiálne cesty hlavy cirkvi navyše musí spĺňať prísne bezpečnostné opatrenia, vrátane osadenia nepriestrelného skla a použitia patričného stupňa obrnenia. V súvislosti s modelom Fisker sa preto vynára viacero otáznikov. 

Náš tip
Elon Musk neberie plat, napriek tomu si polepší o šialenú sumu
27. mája 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+