MojElektromobil

Na Slovensku sa koncom minulého roka rozbehla téma dotácií pre nákup elektromobilov a plug-in hybridov. Ministerstvo hospodárstva rozdelilo sumu šesť miliónov eur pre stovky žiadateľov, no tisícky ďalších záujemcov zostali v poradovníku. Každá podpora je určite vítaná, no ako informuje web Bloomberg, zdá sa, že Európska únia má oveľa ambicióznejšie plány pri podpore elektromobility.

Známemu spravodajskému webu sa totiž podarilo dostať k dokumentu Európskej únie, podľa ktorého majú zvažovať skutočne masívnu podporu elektromobility. Táto podpora by však bola zameraná na viacero oblastí, no s veľkým objemom peňazí: „Masívna podpora pre automobilový priemysel výrazným spôsobom zadĺži budúce generácie. Podpora preto musí rešpektovať očakávania mladých z hľadiska klimatických zmien a pre zdravšiu a čistejšiu budúcnosť.

Komisia preto zvažuje navrhnúť: „komplexnú podporu pre nákup čistých vozidiel, ktoré redukujú CO2 a látky znečisťujúce životné prostredie v rámci štandardov EÚ,“ konkrétne sa tu hovorí o investovaní sumy vo výške 20 miliárd eur v najbližších dvoch rokoch. Ďalšia podpora má byť vo forme dotácie pre investičný fond čistého automobilového priemyslu. Tieto peniaze majú urýchliť prechod na bez-emisné vozidlá, pričom výška podpory má dosiahnuť sumu 40 až 60 miliárd eur. Komisia taktiež zvažuje zdvojnásobiť investície do výstavby nabíjacích staníc. Ich cieľom má byť postaviť 2 milióny nabíjačiek pre elektrické autá či čerpacie stanice s alternatívnymi palivami, a to do konca roka 2025.

Záverečný návrh však môže byť pre mnohých oveľa zaujímavejší. Na stole je tiež možnosť oslobodiť elektrické vozidlá od DPH. Vo všeobecnosti ide o určite zaujímavé myšlienky, ktoré by vývoju a ďalšiemu rozmachu elektromobility len pomohli. Bude preto zaujímavé sledovať, v akej forme, a či vôbec, sa tento návrh podarí dostať do reality. Samozrejme, predovšetkým posledný bod, ktorý by ceny elektrických áut mohol výraznejším spôsobom znížiť.

Prečítajte si aj naše testy elektromobilov

Dlhodobo vám prinášame testy elektromobilov a plug-in hybridov. Najnovšie sme si vyskúšali štýlový a plne elektrický Mini Cooper SE, nový Renault ZOE či plug-hybridný Peugeot 3008. Od susedného výrobcu sme testovali aj ich prvý elektromobil Citigo-e iV. Ak sa chcete dozvedieť viac o nami testovaných vozidlách, sledujte nás na Instagrame, kde nám môžete klásť konkrétne otázky.

20. mája 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+