MojElektromobil

Značka Opel sa rozhodla podeliť o nový koncept Opel Experimental, ktorý má ukazovať ako bude pristupovať k budúcnosti. Model Opel Experimental má svojím ultramoderným dizajnom ponúka jasnú predstavu o tom, kam sa bude značka Opel v nadchádzajúcich rokoch uberať. K jeho najvýznamnejším prednostiam patria prvky zaisťujúce špičkovú aerodynamickú účinnosť, priestranný a osvetlený interiér s ľahkými sedadlami a projekčný displej novej úrovne.

Nový batériovo-elektrický crossover oslávi svetovú premiéru na tohtoročnom veľtrhu mobility IAA v nemeckom Mníchove, kde predstaví novému víziu trvalo udržateľnej individuálnej mobility značky Opel.

Opel Experimental | Foto: Opel

Podobné koncepty automobilky zverejňujú pomerne časť. Niektoré z nich sa časom pretavia do reálnych modelov, hoci často vo výrazne okresanej podobe, iné sú skôr ukážkou prvkov, ktoré by sa v nejakej tej podobe obnovia na budúcich vozidlách. Opel v súvislosti s konceptom Opel Experimental na jednej strane hovorí o pohľade na pripravované modely a technológie, o budúcom dizajne, či dokonca o pohľade na novú éru a budúcnosť značky.

Opel Experimental | Foto: Opel

Súčasne ale uvádza, že ide extrémnejšie stvárnenie filozofie odvážneho a čistého dizajnu Bold and Pure a prezentáciu vízie budúcnosti. Napriek tomu všetkému upresňuje, že “mnohé prvky jeho dizajnu a myslenia, ktoré za ním stojí, budú viditeľné v budúcich sériových vozidlách”. To by teda malo znamenať, hoci koncept ako taký nebude pretvorený na reálny model, vybrané prvky a prístupy z neho sa predsa len dostanú do produkčných vozidiel.

Opel Experimental | Foto: Opel

Jednou z najpútavejších vecí na siluete konceptu Opel Experimental je absencia chrómu. Namiesto toho je pridané vonkajšie osvetlenie a výrazná kontrastná grafika, ktoré dodávajú už i tak pôsobivým proporciám osobitosť a sofistikovanosť. Elektrický crossover má byť postavený na platforme batériovo-elektrických vozidiel (BEV) skupiny Stellantis a je vybavený aj elektrickým pohonom všetkých kolies.

Dramaticky sa zužujúci profil má odvážny a čistý dizajn s uhladeným povrchom, ktorý umocňuje jeho ohromujúci charakter na ceste. Dokonca aj tradičné vonkajšie spätné zrkadlá uvoľnili miesto plne integrovaným 180-stupňovým kamerám na zadných stĺpikoch, zatiaľ čo ostré, mohutné nadstavce na oblúkoch kolies zvýrazňujú sebaistý postoj.

Opel Experimental | Foto: Opel

Vpredu sa vyníma nový osvetlený znak blesku, ktorý spočíva v strede charakteristického kompasu – ústredného prvku filozofie dizajnu značky Opel. Lemuje ho charakteristické osvetlenie pretiahnutého krídla na vodorovnej osi, zatiaľ čo osvetlený stredový záhyb umocňuje dramatický charakter. Toto riešenie sa potom opakuje aj vzadu s výrazným brzdovým svetlom s charakteristickým prvkom kompasu, ktorý je vytvorený technológiou osvetlenia hrán a sofistikovanou priehľadnosťou skla.

V spojení s výrazným nápisom Opel – namiesto loga blesku vzadu – tak tvorí ústredný prvok. V prednej časti je kompas umiestnený na maske 4D Opel Vizor novej generácie. Ďalší rozmer predstavuje pridanie pokročilých technológií vizuálneho snímania, ako sú senzory, lidar, radar a kamerové systémy.

Opel Experimental | Foto: Opel

Koncepčné vozidlo Opel Experimental je silne orientované na optimalizované aerodynamické riešenia. Aerodynamické klapky vpredu a vzadu zvyšujú aerodynamickú účinnosť, rovnako ako aj zadný difúzor, ktorý sa vysúva alebo zasúva v závislosti od prevládajúcej jazdnej situácie. Pneumatiky vyrobené z recyklovanej gumy sú obuté na trojzónových diskoch kolies Ronal s aktívnou funkciou, ktorá má ešte viac zvyšovať aerodynamickú účinnosť.

Opel Experimental | Foto: Opel

Vodiči si môžu osobne prispôsobiť informácie podľa potreby na štíhlom mostíku Tech Bridge – novom stvárnení digitálneho panela Pure Panel, ktorý sa objavuje v aktuálnych modeloch značky Opel. Namiesto konvenčných obrazoviek sa informácie alebo zábavný obsah prezentujú prostredníctvom technológie rozšírenej projekcie s podporou umelej inteligencie a ovládania prirodzeným hlasom.

Pred prednou lakťovou opierkou sa nachádza plávajúca priehľadná podložka Pure Pad. Možno ju konfigurovať podľa osobných preferencií vodiča, vďaka čomu umožňuje okamžitý prístup k najčastejšie používaným ovládacím prvkom.

Vďaka elektrochromatickým tkaninám sa cestujúci ponoria do atmosférického svetla, ktoré vytvára dokonalé prostredie pre pohodu. Reaktívne tkaniny okrem toho zlepšujú aj funkčné vlastnosti. Napríklad keď vozidlo vchádza do oblasti mŕtveho uhla, na príslušnej výplni dverí i projekčnom displeji sa objaví upozornenie, čím sa zaistí dodatočná bezpečnosť cestujúcich aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Opel Experimental | Foto: Opel
Náš tip
Porsche predstavilo prekvapivé konceptové vozidlo. „Mission X“ bude elektromobil
9. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+