MojElektromobil

Do segmentu plne elektrických vozidiel patria aj modely Scania. Tejto oblasti sa firma venuje celkom aktívne a podľa súčasného plánu chce každý rok predstaviť aspoň jedno elektrické auto.

Svoju novinku pre rok 2022 odhalila začiatkom júla. Novinka, ktorá je k dispozícii s lôžkovou kabínou R alebo S, je súčasťou komplexného riešenia, ktoré otvára možnosť elektrifikácie pre celý rad nasadení. Do sveta elektrifikovanej dopravy s ňou tak bude môcť vstúpiť veľké množstvo ďalších zákazníkov, ktorí hľadajú spôsob ako znížiť svoju emisnú stopu.

Nové batériové elektrické nákladné autá s nulovými lokálnymi emisiami sú vhodné pre regionálnu diaľkovú dopravu s celkovou hmotnosťou súpravy až 64 ton. Jedným z nich nákladný ťahač Scania 45 R pre diaľkovú dopravu v konfigurácii 4×2. Dojazd sa líši podľa hmotnosti, konfigurácie a charakteru trás, ale pri ťahači 4×2 so šiestimi batériami s celkovou kapacitou 624 kWh je možné počítať s dojazdom až 350 km medzi jednotlivými nabíjaniami. Počíta sa pritom s priemernou diaľničnou rýchlosťou 80 km/h.

Najvýhodnejšie sú pevne dané trasy, ktoré umožňujú plánované nabíjanie v domovskom depe alebo v cieli cesty. Príležitostné nabíjanie počas povinného 45-minútového odpočinku vodiča operatívny dojazd samozrejme zvýši. Nabíjací výkon dosahuje až 375 kW, čo má podľa prepočtov Scanie znamenať, že hodina nabíjania spravidla pridá približne 270 až 300 km dojazdu. Trvalý výkon pohonného ústrojenstva v prípade Scanií 45 R alebo S je 410 kW (čo zodpovedá približne 560 koňom).

Nová generácia čisto elektrických nákladných vozidiel stavia na klasických hodnotách spoločnosti Scania, ako je modularita, udržateľnosť a celková hospodárnosť prevádzky. Podľa výrobcu má potenciál vyrovnať alebo dokonca prekonať to, čo možno očakávať od konvenčných nákladných vozidiel so spaľovacím motorom. Scania aj pri svojich najnovších elektrických vozidlách ponúka všetku podporu pri ich prevádzke. Ponúkané služby zastrešujú veci spojené s nabíjaním, financovaním, poistením a údržbou.

Nové nákladné vozidlá Scania BEV je možné spočiatku objednať ako ťahač 4×2 alebo ako podvozky v konfigurácii 6×2*4. Ťahač 4×2 so šiestimi batériami bude mať kvôli inštalácii batérií rázvor 4150 mm, a bude tak využívať výhody európskeho nariadenia o zväčšených rozmeroch vozidiel. Celková hmotnosť súpravy môže dosiahnuť až 64 ton. Výroba novej generácie batériového elektrického vozidla Scania sa začne na jaseň roku 2023.

Elektrické ťahače sú relatívne novou oblasťou, no súčasne sa jej venuje viacero popredných mien. Okrem očakávaného Tesla Semi si môžeme spomenúť aj známe kúsky ako elektrický ťahač Mercedes-Benz eActros či Volvo FE Electric.

Náš tip
Megawatt Charging System: Nový nabíjací štandard s neuveriteľným výkonom
11. júla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+