MojElektromobil

Volvo Trucks po pozitívnej odozve v pilotných projektoch oznámila príchod dvoch plne elektrických nákladných vozidiel na distribúciu tovaru, manipuláciu s odpadom a využitím v mestskej doprave. Predaj najprv začne na pár európskych trhoch.

  • Volvo FL Electric – hmotnosť vozidla 16 ton
  • Volvo FE Electric – hmotnosť vozidla 27 ton

Predaj sa začne na niekoľkých európskych trhoch: Švédsko, Nórsko, Nemecko, Švajčiarsko, Francúzsko a Holandsko.

Volvo FL Electric
Volvo FL Electric

Ideálne pre mestské podniky

Elektrické nákladné vozidlá majú vďaka absencii emisií výfukových plynov a tichej prevádzke obrovský potenciál v mestských oblastiach. Tichá prevádzka umožní dodávať tovar a zberať odpady v skorých ranných hodinách, neskoro večer alebo dokonca v noci, čo pomôže logistike mestských podnikov a odľahčí premávku počas dopravných špičiek.

Riešenia Volvo Trucks budú založené na individuálnych potrebách zákazníka. Tie zohľadňujú množstvo parametrov, ako jazdné cykly, nosnosť a analýza trasy, aby sa kapacita batérie využila čo najefektívnejšie.

Volvo FL Electric

Elektrifikácia nie je pre Volvo novinkou

Švédska firma mala pôvodne svoje elektrické nákladiaky uviesť na trh v roku 2018 a spustiť ich predaj v roku 2019.

V septembri tohto spoločnosť predstavila plne elektrický a autonómny nákladný automobil bez kabíny.

Volvo autonómny elektrický nákladiak
Volvo autonómny elektrický nákladiak

Okrem toho Volvo Trucks uviedlo na trh elektrické smetiarske vozidlo s dojazdom 200 km a teraz konečne spoločnosť prichádza s avizovaným nákladiakom:

Prvý elektrický nákladiak firmy bol 16-tonový Volvo FL Electric, ktorý je možné nakonfigurovať podľa kapacity batérií od 100 do 300 kWh – s dojazdom max do 300 km.

Volvo Trucks tento týždeň dodal zákazníkom prvé nákladiaky FL Electric – jeden pre spoločnosť zaoberajúcu sa zberom odpadu a recykláciou Renova a ďalší nákladiak pre logistickú firmu DB Schenker vo Švédsku.

Elektrický nákladiak Volvo FL Truck

Dodané kusy sú “predsériová výroba“ a spoločnosť použije spätnú väzbu od zákazníkov na ďalší rozvoj.

Zverejnené parametre elektrických nákladiakov Volvo:

  • Váha: 16 ton
  • Hnacia sústava: 185 kW maximálny výkon/130 kW trvalý výkon, dvojstupňová prevodovka, max. krútiaci moment 425 Nm, max. krútiaci moment zadnej nápravy 16 kNm
  • Batéria: 2-6 Li-ion batérií, kapacita 100 – 300 kWh
  • Dojazd: do 300 km
  • Nabíjanie: Pomalé AC nabíjanie 22 kW alebo rýchle DC nabíjanie cez CCS/Combo2 až do výkonu 150 kW
  • Čas nabíjania 0 – 100 %: rýchle DC nabíjanie – 1 – 2 hodiny (jednosmerné nabíjanie), AC nabíjanie – 10 hodín (nabíjanie striedavým prúdom) s maximálnou kapacitou batérie 300 kWh.
15. novembra 2019
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+