MojElektromobil

Nová Tesla Model S má najrýchlejšie nabíjanie zo všetkých modelov Tesly. Ešte donedávna dokázal prijať najvyšší nabíjací výkon lacnejší sedan Model 3, pretože mal modernejšiu techniku.

Nová Tesla Model S a X

Vlajkové lode Model S a Model X sa ešte prednedávnom predávali veľmi slabo. Mali staršiu techniku, menej efektívnu pohonnú jednotku a zastaralý dizajn. Po nedávnom facelifte sa však opäť môžu právom nazvať vlajkovými loďami značky, keďže automobilka výrazne vylepšila dizajn aj vnútornosti modelov. Nabíjajú sa rýchlejšie ako Model 3.

Nová Tesla Model S dokáže ponovom dobiť až 322 km dojazdu za 15 minút nabíjania na sieti Supercharger. Ide približne o 17% viac dojazdu za 15 minút ako Model 3. Batérie Modelu 3 získajú za 15 minút nabíjania 275 km dojazdu. Nový Model X má tiež vyšší nabíjací výkon ako predtým, nie však tak vysoký ako Model S. Ten za 15 minút dobije 282 km dojazdu (WLTP).

Rýchlejšie nabíjanie aj napriek starším batériám

Teraz budú môcť Model S a X naplno využiť sieť Supercharger 3.generácie s nabíjacím výkonom 250 kW. Pred faceliftom dokázali tieto modely prijať výkon len 200 kW a Model 3 mal výhodu. Vlajkové lode však majú aj po aktualizácii staršie batérie typu 18650, ktoré Tesla používa už od roku 2012.

Elon Musk v poslednom telefonáte s akcionármi oznámil, že nie je potrebné v týchto modeloch používať novšie batérie. Automobilka aktuálne pracuje na vývoji batérií 4680 s vyššou energetickou hustotou.

“Myslíme, že budeme používať batérie typu 18650 ešte minimálne pár rokov. Ide o vylepšené články 18650. Časom však prejdeme na nové články a tieto staršie vyradíme. Zatiaľ nie sú potrebné nové batérie. Našim dodávateľom ešte nedávame túto požiadavku , pretože by to vyústilo k menšiemu počtu dostupných batérií.” povedal Musk akcionárom v poslednom konferenčnom hovore.

2. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+