MojElektromobil

Len nedávno sa do obehu dostali informácie o tom, že Spojené kráľovstvo ide zdaniť elektromobily zavedením cestnej dane, od ktorej boli vozidlá tejto kategórie dlhodobo oslobodené. Prakticky rovnakou cestou sa prekvapivo chce vydať aj Nórsko.

Výška poplatku v severskej krajine by mala závisieť od hmotnosti a ceny automobilu. Informáciu priniesol nórsky portál Elbil. Nórsko je krajina s najväčším podielom elektromobilov, preto informácia o zániku ich daňového oslobodenia šokovala miestnu verejnosť. Zdanenie vozidiel by malo začať platiť od roku 2023.

Zdroj: scottsdalemaserati.com

Poplatok pre elektromobily jazdiace po cestných komunikáciách bude 12,5 nórskej koruny za každý kilogram nad hranicou 500 kg. Táto daň doteraz platila len pre vodičov automobilov so spaľovacími motormi (tie sú však výrazne ľahšie). Poplatok by mal byť platený iba jednorazovo. Schvaľovať ho bude ešte nórsky parlament v rámci rozpočtu na budúci rok. Poplatok má byť zahrnutý v dani za používanie ciest a výber cestného mýta.

Vyhlásenie vyvolalo vlnu kritiky

Nórska asociácia elektromobility predložila ministerstvu dopravy a ministerstvu financií odporúčania, ktorými by sa mali riadiť pre dosiahnutie bezemisnej budúcnosti krajiny. Namiesto eliminácie daňového zvýhodnenia vidí cestu v inej úprave.

Jedným z konkrétnych odporúčaní je v tomto spoplatnenie všetkých automobilov podľa toho, koľko v skutočnosti najazdia. Peniaze do štátnej kasy by od motoristov putovali práve podľa toho, ako veľmi reálne využívajú cestnú sieť.

Zdroj: Polestar

Zrušenie daňovej výhody je považované za veľmi nešťastný návrh. Zástupcovia majiteľov elektromobilov svorne tvrdia, že takýmto spôsobom sa len vytvárajú prekážky na ceste k dosiahnutiu minimálnych emisií v krajine. Asociácia elektromobility preto odsudzuje postoj vlády, pretože ide proti vlastným dlhodobým cieľom, spraviť z krajiny lepšie miesto na život občanov.

Doteraz bola elektromobilita v Nórsku podporovaná nepriamymi dotáciami pri kúpe vozidla, a taktiež oslobodením od platenia daní, ktoré naopak museli platiť len vlastníci áut so spaľovacími motormi. Ďalším bonusom bolo zvýhodnené a bezplatné parkovanie áut vo väčšine miest.

Aj preto si miestny obyvatelia autá na elektrický pohon obľúbili. Podľa dostupných nórskych štatistík, tvoria autá s elektrickým pohonom až 78% zo všetkých novoregistrovaných automobilov, informuje portál zdopravy.cz. Aj preto je Nórsko na vrchole svetových štatistík v počte elektromobilov na počet obyvateľov.

Náš tip
Smart Green Mobility: Vzdelávacie kurzy o e-mobilite pre školy sú spustené. Stačí sa zadarmo registrovať
8. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+