MojElektromobil

Spojené kráľovstvo ide „zdaniť elektromobily„. Nejde ale o žiadnu špeciálnu či dodatočnú daň vytvorenú len pre túto kategóriu vozidiel. V tomto prípade budú majitelia elektrických vozidiel platiť tradičnú cestnú daň, od ktorej boli doteraz oslobodení. Ohlásením tohto kroku tak prichádzajú o jednu z výhod a od roku 2025 sa dostávajú do takmer rovnakého postavania ako majitelia áut so spaľovacími motormi. Na tému upozornil portál Europe Auto News.

Napriek tomu, že elektromobily budú podliehať bežnej cestnej dani, čiastočne zvýhodnené zostávajú naďalej. Avšak len pri firemnom využívaní. Konkrétne ide o to, že používanie firemného elektrického vozidla bude zdaňované nižšou taxou než vozidlá so spaľovacími motormi.

Ako píše BBC, uvalenie cestnej dane na elektromobily prebehne relatívne pozvoľna. Počas prvého roka, od apríla 2025, budú majitelia platiť len 10 libier. Od ďalšieho roka nabehnú na štandardnú taxu 165 libier ročne.

Britský minister financií Jeremy Hunt zmenu ohlásil ako súčasť opatrení, prostredníctvom ktorých sa snaží do štátnej kasy priniesť chýbajúce zdroje. Elektromobily boli od cestnej dane oslobodené primárne s cieľom stimulovať ich nástup. Podľa aktuálnych odhadov by zavedenie dane malo do verejných financií prinášať ročne približne miliardu libier, čo rozhodne nie je zanedbateľná čiastka.

Niektoré krajiny zvažujú aj špeciálnu daň

O nápadoch zaviesť daň na elektromobily sme mohli počuť už niekoľkokrát. Nedávno sa s touto myšlienkou pohrávalo Švajčiarsko, ktoré chce najneskôr do roku 2030 pripraviť špeciálne daňové zaťaženie, aby vynahradilo znížený príjem zdrojov zo spotrebnej dane za palivá. Nosná myšlienka zo Švajčiarska hovorí o tom, že riešenie je v špeciálnej dani uvalenej na elektromobily, ktorá bude vypočítaná na základe počtu najazdených kilometrov.

Ako som spomínal v úvode, Spojené kráľovstvo zatiaľ o špeciálnej dani výhradne pre elektromobily nehovorí, akurát ruší doterajšiu výnimku. Napriek tomu sa tento krok stretáva so zmiešanými reakciami. Krajina totiž plánuje od roku 2030 úplne zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi a automobilky už dlhodobo volajú po zavedení dodatočných výhod, ktoré by zákazníkov výraznejšie motivovali k prechodu na elektromobilitu.

Predaje to vraj neovplyvní

Štátna mašinéria ale postupuje zdanlivo opačne. V júni 2022 zrušila dotačný program na podporu nákupu elektrických vozidiel, teraz ruší jednu z veľkých výhod. Svoje kroky obhajuje tým, že v krajine už vzniklo už dostatočne zrelé trhové zázemie a dopyt po elektrifikovaných autách je dostatočný aj bez špeciálnych stimulov.

To, že majitelia elektromobilov budú platiť rovnakú cestnú daň ako ostatní vodiči označuje za férové riešenie. Doterajšiu výnimku navyše nepovažuje za dôvod, ktorý by ľudí motivoval k nákupu elektrických vozidiel. Jej zrušenie preto vraj neovplyvní predaje. Predajcovia vozidiel majú diametrálne odlišný názor.

22. novembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+