MojElektromobil

Výmena vybitej batérie za plne nabitý kus na počkanie je pri elektromobiloch pomerne známou alternatívou k tradičnému využívaniu nabíjacích staníc. Prevádzkovaním tejto služby je momentálne asi najznámejšia čínska automobilka NIO, ktorá obslužné stanice začala prevádzkovať už aj v Európe. Dokonca ich vyrába priamo v Maďarsku.

Zaujímajú sa viacerí

Koncept ako taký nie je žiadnou novinkou či výsadou čínskej automobilky. Tesla s okamžitou výmenou batérií namiesto využívania nabíjacích staníc experimentovala už v roku 2013. Dnes je aktívnych niekoľko startupov a menších firiem, ktoré sa venujú tejto technológií. 

Medzi známe americké spoločnosti patrí spoločnosť Ample. Tá vznikla v roku 2014. Hlavným rozdielom oproti čínskej automobilke NIO je to, že technológia výmeny batérií Ample má byť univerzálnym riešením. To znamená, že implementovať by sa dala do elektrických vozidiel ľubovoľných značiek.

Spoluprácu s Ample nedávno nadviazala aj značka Fisker. Zameraná je na vývoj a integráciu technológie výmenných batérií do elektrického SUV Fisker Ocean. Záujem  v roku 2023 ohlásil aj koncern Stellantis. Technológiu a jej potenciál si ale najskôr chce poriadne otestovať. Slúžiť na flotila elektromobilov Fiat 500e v Španielsku.

Základný princíp výmeny „prázdnej batérie za plnú“ je pomerne jednoduchý. Vozidlo príde na obslužné miesto, kde dôjde k jeho nadvihnutiu, automatizované robotické ruky vykonajú výmenu a vozidlo je spustené na zem. Celá výmena je pritom otázkou niekoľkých minút. Práve tento časový aspekt je veľkým lákadlom v porovnaní s tradičným nabíjaním.

Intenzívna spolupráca

Rozbehnutých je viacero projektov zo segmentu vymeniteľných batérií, no práve čínske NIO patrí medzi najväčších hráčov. A podľa aktuálnych správ chce svoje pôsobenie posunúť ešte o stupienok vyššie. Portál Electrive informuje o vzniku nového partnerstva medzi trojicou NIO , JAC a Chery Automobile.

Spolupráca bude zameraná na vytváranie nových štandardov pre batériové technológie, technológie okamžitej výmeny batérií, ako aj na rozširovanie už existujúcej siete obslužných staníc, ktoré takúto službu ponúkajú.

Náš tip
V Číne tvoria už tretinu predajov autá nabíjateľné z elektrickej siete
16. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+