MojElektromobil

Čínsky výrobca elektromobilov, NIO, v susednom Maďarsku do prevádzky uviedol svoju prvú európsku výrobnú fabriku. Z liniek nebudú schádzať elektromobily, ale servisné stanice pre výmenu batérií.

Čínska automobilka je známa práve využívaním netradičného konceptu, kedy majiteľom svojich elektromobilov ponúka možnosť okamžitej výmeny prázdnej batérie za plne nabitý kúsok. Tento úkon prebieha automatizovane v špeciálnych servisných staniciach. Ide o otázku približne 5 minút (277 sekúnd), čo je v porovnaní s bežným nabíjaním extrémne rýchle.

NIO chce do konca roka 2025 po celom svete prevádzkovať viac ako 4 000 obslužných staníc pre okamžitú výmenu batérie. Z toho 1 000 má byť situovaných mimo domovskej Číny. To znamená, že výmenné stanice budú situované aj v Európe, čo má veľmi uľahčiť možnosť ich lokálnej výroby.

Foto: Villanyautósok

Ako informoval portál InsideEVs, vôbec prvý kúsok vyrobený v Európe bol slávnostne odoslaný do Nemecka, kde bude slúžiť pre potreby majiteľov elektromobilov NIO. Ešte pred koncom roka 2022 prídu na rad Švédsko, Holandsko a Dánsko. Cieľom má byť vybudovanie základnej infraštruktúry ešte pred tým, než na európsky trh dorazí prémiový sedan NIO ET7. Fabrika v Maďarsku podľa súčasných plánov bude vyrábať 240 servisných staníc ročne.

V Maďarsku sú vyrábané servisné stanice druhej generácie, ktoré sú vybavené 13 plne pripravenými batériami. V základe celý princíp funguje na tom, že batérie neustále cirkulujú. Nabitý kúsok odchádza v elektromobile zákazníka, ten ktorý do stanice pribudol sa začína nabíjať, aby bol neskôr pripravený pre ďalší elektromobil. A tak dookola. NIO uvádza, že jedna stanica dokáže za 24 hodín vykonať až 312 výmen.

Foto: Villanyautósok

Ako pripomína portál Villanyautósok, batérie nie sú zahrnuté v cene elektromobilov NIO a zákazníci si ich prakticky prenajímajú. Aj vďaka tomu môže fungovať celý systém pre výmenu batérií na počkanie. Majiteľovi elektromobilu je úplne jedno aká veľká je miera degradácie aktuálne používanej batérie, nakoľko súčasťou vozidla bude len do najbližšej výmeny.

Náš tip
Oddych, občerstvenie a pohoda: Unikátny salónik spríjemní cesty s elektromobilom
20. septembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+