MojElektromobil

Čínska automobilka NIO len nedávno oznámila svoje nové plány na rok 2022, ktoré pokrývajú výraznú expanziu do Európy. V tejto súvislosti vyzdvihla aj prípravu tretej generácie svojich výmenných staníc, kde je prázdna batéria elektromobilu v priebehu niekoľkých minút vymenená za plne nabitý kus. Značka je známa najmä vďaka tomuto neštandardnému prístupu k dopĺňaniu energie svojich elektromobilov

Do konca roka 2025 chce po celom svete prevádzkovať viac ako 4 000 obslužných staníc. Z toho 1 000 má byť umiestnených mimo územia domovskej Číny, teda aj v Európe. Prvé stanice majú byť do prevádzky uvedené koncom roka 2022, prípadne začiatkom roka 2023.

Výroba, servis aj vývoj

Dnes už dokonca vieme, že Európska expanzia čínskej automobilky obsahuje aj vybudovanie továrne na výrobu a servis staníc na výmenu batérií pre elektromobily. Ako upozornil portál Electrive, nová európska továreň vyrastie u našich južných susedov, v Maďarsku.

Portál CnEVPost dodáva, že továreň bude podľa súčasných plánov do prevádzky uvedená už v septembri. Rozprestierať sa má na ploche 10 000 metrov štvorcových a okrem výroby a servisu tu má prebiehať aj výskum a vývoj nových produktov. 

Tretia generácia staníc na výmenu batérií má byť schopná vykonať až 312 výmen denne, pričom obsahuje 13 batérií, ktoré sa priebežne nabíjajú a následne osádzajú do elektromobilov namiesto prázdnej batérie. Celý výmeny proces má trvať 3 až 5 minút. 

Vybudovaním továrne chce NIO v Európe “položiť solídne základy pre lokálne výmenné stanice a nabíjacie služby”. V druhej polovici roka plánuje svoju pôsobnosť rozšíriť do Nemecka, Holandska, Švédska a Dánska.

Náš tip
Elektromobily Nio batérie nenabíjajú, rovno ich menia. Prečo táto metóda nie je rozšírená?
2. augusta 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+