MojElektromobil
Miroslav Mudroň 12. augusta 2022

Vybudovanie salónikov či oddychových zón s občerstvením, ktoré je možné využívať počas čakania na nabitie batérie elektromobilu, nie je úplne novým ani unikátnym nápadom. Táto myšlienka sa aj pomerne nedávno spomínala v súvislosti s plánmi značky Porsche, avšak medzičasom sa v Nemecku objavila už priamo realizácia podobného projektu.

Oddychový salónik bk World vznikol v spolupráci Tesly a spoločnosti bk Group. Situovaný je v nemeckom meste Endsee. Vodičom elektromobilov má ponúkať všetko, čo môžu potrebovať počas zastávky na doplnenie energie svojho vozidla. Prípadne počas prestávky na svoje trase. Od automatizovaného predaja jedla a nápojov, cez toalety až po oddychové či pracovné zóny. Chýbať tu dokonca nemá ani detský kútik s hernými konzolami.

Čo sa týka jedla a pitia, produkty sú predávané cez automatiky a pochádzať majú z regionálnej produkcie. Značný dôraz mal byť kladený na to, aby tu vodiči našli aj zdravé a čerstvé potraviny. Zaujímavým prvkom je pritom automat, ktorý za 4 minúty upečie čerstvú pizzu.

V Nemecku ide o ukážku nového konceptu, prvý takýto salónik tohto druhu z rozsiahleho projektu. Nemecká spoločnosť totiž plánuje po celej Európe počas najbližších piatich rokov vybudovať až 300 podobných salónikov. Celé to vzniklo kvôli skutočnosť, že množstvo lokalít s nabíjacími stanicami pre elektromobily neponúka prakticky žiadne doplnkové služby či možnosti, ktoré by vodiči využili počas prestávky.

Projekt sa preto snaží byť odpoveďou na jednoduchú otázku: Čo ako vodičovi elektrického auta potrebujem počas čakania na nabitie batérie?. Oddych, občerstvenie a pohodu. Obrovskou výhodou je jednoduché “vybudovanie” salónika. Na miesto určenia sa dá prepraviť pomocou ťažkej techniky, disponuje modulárnym dizajnom, čo znamená, že spájať je možné viacero budov pre vytvorenie väčších komplexov. Pre fungovanie je potrebná len prípojka na vodu, odpad a elektrickú energiu. Ako to vyzerá priamo na mieste si môžete pozrieť vďaka fotkám, ktoré nám poskytol Kristián Kratochvíl.

 

Náš tip
Aká je degradácia batérie na Tesla Model X po 320 000 kilometroch?
12. augusta 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+