MojElektromobil

Americký startup Ample získal dodatočné financie v objeme 160 miliónov dolárov, vďaka čomu avizuje urýchlenie prác na existujúcich projektoch. Spoločnosť vyvíja technické riešenie na výmenu batérií v elektromobiloch namiesto ich nabíjania. Tento prístup k dopĺňaniu energie v elektromobiloch môžeme poznať najmä vďaka čínskej automobilke Nio, no s myšlienkou výmeny batérií sa pohrávajú aj ďalšie spoločnosti. Ample je jednou z tých, ktoré sa technológii venujú najaktívnejšie. Na tému upozornil portál electrive.

Do Ample investuje množstvo spoločností

Nedávne prilepšenie si o 160 miliónov amerických dolárov pre Ample znamená zabezpečenie celkových finančných prostriedkov vo výške 230 miliónov dolárov. Tieto prostriedky budú určené primárne na implementáciu technológie. Nedávneho kola financovania sa mali zúčastniť investori Eneos a Shell Ventures, ako aj noví investori Momentum Venture Capital, PTT a Rose Park Advisors. V Ample má podiel taktiež aj španielska ropná spoločnosť Repsol.

Tesla Supercharger nabíjanie
Tesla Supercharger nabíjanie (Foto: tv2.no)

Ample bolo založené pred siedmimi rokmi. Na rozdiel od čínskych výrobcov automobilov Nio a Xpeng je technológia výmeny batérií Ample údajne univerzálnym riešením. Znamená to, že spôsob výmeny by mal byť použiteľný pre elektrické vozidlá všetkých značiek.

Výmena akumulátora by mala prebiehať rýchlo a finančne nenáročne

Výmena akumulátorov má prebiehať automatizovane. Celý proces pritom nemá zabrať viac ako desať minút. Proces má fungovať v prípade všetkých elektrických áut a cena by mala taktiež veľmi príjemne prekvapiť. Výmena vybitej batérie by pritom mohla stáť rovnako ako natankovanie nádrže auta so spaľovacím motorom.

AgeVolt domáce nabíjanie diskusia salón elektromobilov 2021
AgeVolt | Foto: AgeVolt

Spoločnosť Ample sa v minulosti nechala počuť, že využívanie rýchlonabíjačiek pre dopĺňanie energie nepovažuje za dostatočné. Zdôvodnila to tým, že nabíjanie trvá omnoho dlhšie než proces jednoduchej výmeny prázdnej batérie za plne nabitý kus. Svoje služby by chcela dostať aj do segmentu nákladnej prepravy, v ktorom vidí veľký potenciál. Ako to celé nakoniec dopadne ukáže až čas.

Náš tip
Elektromobily Nio batérie nenabíjajú, rovno ich menia. Prečo táto metóda nie je rozšírená?
27. septembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+