MojElektromobil

Mimoriadne zaujímavú informáciu zverejnil čínsky portál cnevpost.com. Jeho zástupcovia sa totiž zúčastnili technologických dní spoločnosti GAC, teda presnejšie technologických dní jeho divízie zameranej na elektrické automobily – GAC Aion.

Nabitie z kapacity 0 na 80 % za osem minút a každé dve minúty zvýšenie dojazdu o 100 km?

Tá na vozidle Aion V, ktorého uvedenie na trh sa chystá v septembri tohto roku, ukázal svoju predstavu o rýchlonabíjaní. A zverejnené údaje sú naozaj impozantné. Špeciálny rýchlonabíjacia stanica značky totiž dokázala natlačiť batériu z 0 na 80% za 8 minút a z 30 na 80% jej to trvalo len 5 minút! Dokonca aj pri 80% nabití dokáže batéria absorbovať nabíjací výkon 481 kW, takže za štyri minúty do vozidla dostane 35,1 kWh. V tomto prípade sa bavíme o verzii ktorá disponuje grafénovou batériou, ktorá umožňuje nabíjanie v režime 6C, a ktorá má podľa staršieho meracieho cyklu NEDC dojazd 1000 km. Aion V však ponúkne aj verziu s trochu nižšou rýchlosťou nabíjania v režime 3C. Tá počas testov dokázala zvládnuť nabitie z 0 na 80% za 16 minút a z kapacity 30 na 80% to bolo za 10 minút. Dojazd tejto verzie by mal byť 500 km.

Počas testov ukázala nová batéria ochotu extrémne rýchlo naplniť svoju kapacitu. | zdroj https://cnevpost.com/

Podľa GAC Aion to bude od septembra 2021 realita!

Celé tajomstvo tohto extrémne rýchleho nabíjania je ukryté v grafénovej batérii so silikónovou anódou. Takýto typ batérie vyvíja spoločnosť GAC už od roku 2014 (v roku 2019 ju po prvý krát predstavilo) a teraz ju začína testovať v reálnom vozidle pričom jeho predstavenie je plánované na už spomínaný september 2021.

Okrem zázračne rýchleho nabíjania, kedy sa každé dve minúty vozidlo nabije energiou na 100 km jazdy (podľa starej normy) sľubuje výrobca aj vynikajúcu životnosť batérie – 1 000 000 km. Ak by to bola pravda, tak už by sa nemenili batérie v autách, ale autá okolo batérií…

Už len dodáme, že divízii Aion sa tento rok darí aj v predajoch, aj napriek pandémii v roku 2020 predala 60 033 vozidiel, čo bol nárast o 43%. Ambiciózne plány dokladuje aj to, že do konca roku 2021 chce výrobca postaviť 100 staníc pre toto ultra rýchle nabíjanie.

 

15. augusta 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+