MojElektromobil

Čínska automobilka NIO je známa svojim netradičným pohľadom na doplnanie dojazdu elektromobilov. Majiteľom svojich elektrických vozidiel ES6 a ES8 ponúka servisnú službu výmeny batérií namiesto potreby ich nabíjania.

V praxi to znamená asi toľko, že vodič, ktorý by za normálnych okolností musel zamieriť na nabíjačku namiesto toho zavíta do najbližšej servisnej stanice NIO, kde mu vybitú batériu vymenia za plne nabitý kúsok. Po pár minútach tak vo svojej ceste pokračuje s plným dojazdom.

Táto technológia sa medzi majiteľmi elektromobilov NIO teší značnej popularite. Po dvoch rokoch od uvedenia do prevádzky servisné stanice vymenili už pol milióna batérií. Spoločnosť uvádza, že magická hranica bola dosiahnutá 25. mája 2020 v lokalite Auto Expo Park, v Šanghaji. Téme sa venoval web InsideEVs.

Prvá servisná stanica bola pre verejnosť spustená 20. mája 2020. Odvtedy sa predalo 38 900 elektromobilov značky NIO a vybudovaných bolo celkovo 131 servisných staníc pre výmenu batérií. NIO bude v expanzii pokračovať aj počas tohto roka. Vybudovať chce celkovo 50 nových staníc, čím plánuje zlepšiť používateľskú skúsenosť pri jazdách na dlhšie trasy.

Ako sa však ukazuje, hoci ide o lákavú možnosť, nie všetci majitelia čínskych elektromobilov ju využívajú. Niektorí jednoducho preferujú klasické nabíjacie stanice. Podľa zverejneného prehľadu z marca 2020 službu aspoň raz využilo len 48,7% zo všetkých podporovaných elektromobilov NIO.

Servisné stanice pre rýchlu výmenu batérií aktuálne disponujú batériami s kapacitou 70 kWh a 84 kWh, no čoskoro má do ponuky pribudnúť aj možnosť siahnuť po kapacite 100 kWh.

NIO okrem toho chce svoju technológiu posunúť do druhej generácie, kedy nebude potrebné, aby pri výmene dochádzalo k mechanickému zdvíhaniu obsluhovaných elektromobilov. Táto zmena celý proces zjednoduší, zrýchli a mala by sa podpísať aj na znížení ceny samotného úkonu. Podrobnosti však nateraz nie sú známe.

Náš tip
Čínska automobilka NIO spustila výrobu nového SUV EC6
5. júna 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+