MojElektromobil

Počas posledného týždňa sa vo svete elektromobility udialo hneď niekoľko zaujímavých vecí. Aby ste o žiadnu dôležitú informáciu neprišli, pripravili sme pre vás prehľad tých najzaujímavejších správ, ktoré prišli počas prebiehajúceho týždňa.

Poľský gigant v oblasti fotovoltaiky vstupuje na slovenský trh

Poľská spoločnosť Columbus Energy S.A. sa rozhodla expandovať na nové trhy. Po Českej republike vstupujú po novom aj na ukrajinský a slovenský trh s fotovoltaickými riešeniami. Ich hlavným cieľom je zavedenie svojho osvedčeného biznisu pre urýchlenie zelenej transformácie. Táto firma má na domácom trhu už 10 ročné skúsenosti, pričom si v roku 2023 môžu pripísať až 28 % podiel na poľskom trhu s fotovoltaikou (2020).

Kia oficiálne predstavila nové elektrické SUV

Kia predstavila plne elektrické trojradové SUV s označením EV9. Ide o vozidlo s moderným dizajnom a aktuálnymi technológiami. Vybrať si môžete 6-miestnu alebo aj 7-miestnu verziu. Poteší rýchlym nabíjaním a skvelým dojazdom. Výrobca tvrdí, že možno očakávať dojazd na úrovni až 541 km. Kia EV9 sa môže ďalej pochváliť veľmi rýchlym nabíjaním. Už za 15 minút na 800 V nabíjačke predĺžite svoj dojazd o ďalších 239 km, respektíve 219 km v prípade prevedenia vozidla s pohonom všetkých kolies.

IONITY vypína nabíjacie stanice na 3 mesiace

Nabíjaciu sieť IONITY nebude na Slovensku možné využívať dva mesiace. Prevádzkovateľ prostredníctvom sociálnej siete Facebook informuje, že nabíjacia stanica E58, Senec bude od 5. júna 2023 nedostupná po dobu dvoch mesiacov. Dôvodom majú byť konštrukčné práce. Hoci na prvý pohľad ide len o jednu lokalitu s nabíjacími stanicami, realita je taká, že ide o jedinú slovenskú lokalitu siete IONITY.

Viacero Slovákov sa začína zaujímať o obnoviteľné zdroje energie

Slovenské distribučné spoločnosti upozorňujú na enormný záujem o inštaláciu malých zdrojov na výrobu elektrickej energie, ako aj o ich pripojenie do siete s možnosťou dodávky nadbytočnej produkcie cez takzvanú virtuálnu batériu. Stredoslovenská distribučná len za prvé štyri mesiace roka 2023 prijala viac ako 3,5-násobok žiadostí ako za celý rok 2021. Západoslovenská distribučná eviduje dokonca až 7-násobný nárast objemu žiadostí a celkovo má do svojej distribučnej siete zapojených desiatky tisíc výrobcov.

Prvý elektromobil od Lamborghini

Zástupcovia značky Lamborghini síce pred časom ohlásili, že spaľovacích motorov sa budú držať tak dlho, ako to len bude možné, no to automaticky neznamená, že elektromobilita je ignorovaná. Prvý batériový elektromobil talianskej značky má byť na trh uvedený v roku 2028 a portál Auto Express teraz priblížil ako by mal vyzerať. Od oficiálneho predstavenia nás delia ešte roky, takže ide o veľmi všeobecné informácie.

Náš tip
Čína sa stane veľmocou elektromobilového priemyslu, hovorí šéf Fordu
3. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+