MojElektromobil

Slovenské distribučné spoločnosti upozorňujú na enormný záujem o inštaláciu malých zdrojov na výrobu elektrickej energie, ako aj o ich pripojenie do siete s možnosťou dodávky nadbytočnej produkcie cez takzvanú virtuálnu batériu.

Stredoslovenská distribučná len za prvé štyri mesiace roka 2023 prijala viac ako 3,5-násobok žiadostí ako za celý rok 2021. Západoslovenská distribučná eviduje dokonca až 7-násobný nárast objemu žiadostí a celkovo má do svojej distribučnej siete zapojených desiatky tisíc výrobcov. Informuje o tom portál Teraz.sk.

Volajú po lepších dotačných schémach

Nárast záujmu o výrobu elektrickej energie vo vlastnej réžii je pripisovaný hlavne zvyšovaniu cien energií, pričom katalyzátorom pre mnohých Slovákov boli nepochybne aj dotačné programy. Tie ale podľa riaditeľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Jána Karabu majú nedostatky a financie z EÚ vyčlenené na “zelené projekty” by sme mali využívať efektívnejšie, najmä vo forme vyššej alokácie na podporu fotovoltiky.

Teraz.sk taktiež informuje, že zo strany distribučných spoločností by bola preferovaná výraznejšia podpora na inštaláciu malých zdrojov s fyzickým batériovým úložiskom priamo na odbernom mieste, čo by eliminovalo prípadne negatívne vplyvy na distribučnú sústavu.

Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) zase uvádza, že dotačná schéma nie je dostatočná, nakoľko cez projekt Zelená domácnostiam bolo na inštaláciu fotovoltických panelov možné získať maximálne 1500 €, čo aj pri najmenších projektoch pokrýva len približne 30 % nákladov. Táto suma nemá byť vzhľadom na nárast cien energií príliš motivujúca, nakoľko “úspora na nákladoch za elektrinu pri bežných domácnostiach nie je taká výrazná a návratnosť investície je dlhá.”

Podpora zo strany štátu by preto podľa S.O.S. mala byť cielená a adresná – určená hlavne pre zraniteľných spotrebiteľov a komunity so 100 % pokrytím ich nákladov. Najväčším problémom, ktorý dnes domácnosti odrádza od nasadenia fotovoltiky, má byť dlhá čakacia lehota spôsobená “administratívnou procedúrou vo vzťahu k distribučným spoločnostiam, ale aj s nedostatkom montážnikov”.

Prehliadané bytové domy

Veľký potenciál pre ďalší rozvoj obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku má byť podľa Jána Karabu zo SAPI vo využití fotovoltických elektrární na bytových domoch. Ide o často prehliadanú oblasť, ktorej nie je prikladaná taká váha ako rodinným domom, no vznik takzvaných “energetických komunít” zo zahraničia ukazuje, že aj bytové domy dokážu efektívne vyrábať a využívať “zelenú energiu”. Pripomeňme si, že tejto oblasti sa na Slovensku venuje napríklad neziskové združenie Som EKO:

30. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+