MojElektromobil

Poľská spoločnosť Columbus Energy S.A. sa rozhodla expandovať na nové trhy. Po Českej republike vstupujú po novom aj na ukrajinský a slovenský trh s fotovoltaickými riešeniami. Ich hlavným cieľom je zavedenie svojho osvedčeného biznisu pre urýchlenie zelenej transformácie, informujú v tlačovej správe.

Poľská firma má na tomto trhu už 10 ročné skúsenosti, pričom si v roku 2023 môžu pripísať až 28 % podiel na poľskom trhu s fotovoltikou (2020). Spoločnosť dokonca pôsobí aj na Varšavskej burze. Okrem spomínaných panelov ponúkajú aj tepelné čerpadlá, zásobníky energie a elektrické nabíjačky pre elektromobily. Portfólio spoločnosti tvorí 1 807 MW fotovoltických fariem a 844 MW veľkokapacitných energetických zariadení.

V Poľsku sa im darilo aj vďaka tomu, že v minulom roku sa ako krajina umiestnili na druhom mieste v Európe, čo sa týka nárastu výkonu z fotovoltiky. Koncom minulého roka bolo v Poľsku nainštalovaných už 1,2 milióna takýchto elektrární, z čoho každá šestnásta bola od Columbusu. Spoločnosť si na expanziu ako prvé vybrala Česko, kde aj vďaka zvýšeným komerčným cenám energie mnoho občanov siahalo po takomto zdroji energie.

Columbus Energy
Zástupcovia spoločnosti Columbus Energy | Zdroj: Filip Spevár

Slovensko zatiaľ zaostáva

Podľa dostupných informácií už takmer 4 % českých domácností má svoju vlastnú slnečnú elektráreň. Odhady spoločnosti hovoria o 3x či 4x zvýšení do roku 2030. Slovensko zatiaľ stále zaostáva čo sa týka vlastnej výroby energie za vyspelejšími krajinami. Máme síce na to dôvod, a tým je zastropovanie cien elektriny pre domácnosti, no to sa v blízkej budúcnosti môže zmeniť. Cena takejto energie sa postupne rokmi zvyšuje, no cena a náklady na vlastnú fotovoltiku stále medziročne klesajú.

Podľa poľskej spoločnosti by sa mali na našom území zmeniť najmä tieto veci:

  • Umožniť domácnostiam stavať zdroje energie väčšie ako 10 kWp
  • Zvýšiť štátnu podporu a dotácie pre domácnosti a podniky
  • Väčšia informovanosť obyvateľstva o takomto získavaní elektrickej energie

Náš tip
Tesla povolí nabíjanie na superchargeroch pre ostatné elektromobily v ďalšej krajine
1. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+