MojElektromobil

Zástupcovia značky Lamborghini síce pred časom ohlásili, že spaľovacích motorov sa budú držať tak dlho, ako to len bude možné, no to automaticky neznamená, že elektromobilita je ignorovaná.

Prvý batériový elektromobil talianskej značky má byť na trh uvedený v roku 2028 a portál Auto Express teraz približuje ako by mal vyzerať. Od oficiálneho predstavenia nás delia ešte roky, takže ide o veľmi všeobecné informácie.

Dozvedáme sa konkrétne to, že prvé plne elektrické Lamborghini v roku 2028 dorazí v dvojdverovom prevedení Grand tourer s usporiadaním sedadiel 2+2. Využívať má úplne novú podvozkovú platformu SSP Sport vyvinutú v stajni Porsche, na ktorej budú stáť budúce modely Panamera a Taycan

Prístup značky k prechode na plne elektrický pohon bol spočiatku síce zdráhavý, teraz už ale generálny riaditeľ, Stephan Winklemann, otvorene hovorí, že plne elektrické vozidlá môžu byť emotívnejšie než autá so spaľovacími motormi.

Prostredím značky napriek tomu rezonujú obavy, že ten správny čas pre plne elektrické športové Lamborghini tak skoro nenastane. Aj preto sa má začínať pomerne opatrne s „GT-čkom“. V poradí ale má byť aj plne elektrický nástupca modelu Urus, pre ktorý sa taktiež spomína rok 2028.

Vizualizácia prvého elektrického Lamborghini | Zdroj: Auto Express

Elektrifikuje pozvoľna. Taliansky výrobca si chce spaľovacie motory udržať čo najdlhšie

9. novembra 2022

Lamborghini patrí medzi značky, ktoré k elektromobilite pristupujú veľmi obozretne. Generálny riaditeľ, Stephan Winklemann, síce už pred časom ohlásil, že Lamborghini začne od roku 2023 na trh uvádzať už len elektrifikované modely, to však neznamená, že okamžite dáva zbohom spaľovacím motorom. Práve naopak, ako sa ukazuje, udržať si ich bude chcieť čo najdlhšie.

Taliansky výrobca neskočí okamžite na batériové elektromobily. Novinky v jeho ponuke od roku 2023 budú patriť do kategórie plug-in hybridov a hybridov, takže spaľovacie motory tu budú dominantné aj naďalej. Prvý čisto elektrický model bude podľa súčasných plánov predstavený až v roku 2028 a minimálne dovtedy by mali prvé husle hrať práve hybridné prevedenia.

Na postupnú transformáciu produktového portfólia si značka vyčlenila približne 1,8 miliardy dolárov a počas najbližších rokov očakáva štvoricu modelov:

  • Aventador v klasickom hybridnom prevedení na rok 2023
  • Huracan ako plug-in hybrid na koniec roka 2024
  • Urus ako plug-in hybridné SUV počas roka 2024
  • Nešpecifikovaný superšportový elektromobil v roku 2028

Pripravovaný elektrický superšport nebude priamou náhradou za žiaden existujúci model. Má ísť o nový prírastok, ktorý bude vhodný aj na bežné každodenné jazdenie.

Dôležitejšie sú ale nové vyjadrenia generálneho riaditeľa pre Auto Express, kde hovorí, že cieľom je udržať si hybridné modely tak dlho, ako to len pôjde, pričom za jednu z možností ako ich pôsobnosť predĺžiť považuje takzvané uhlíkovo neutrálne syntetické palivá.

Súčasne ale uviedol, že pri plánovaní budúcnosti spaľovacích motorov v ponuke Lamborghini sa zatiaľ nachádzame na začiatku. Rozhodnutie bude vraj nutné prijať až v roku 2025, kedy sa ukáže aké sú možnosti. Až potom sa rozhodne.

Náš tip
Zelené EČV skončia. Elektromobily budú mať označenie EV alebo EL
30. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+