MojElektromobil

Počas posledného týždňa sa vo svete elektromobility udialo hneď niekoľko zaujímavých vecí. Aby ste o žiadnu dôležitú informáciu neprišli, pripravili sme pre vás prehľad tých najzaujímavejších správ, ktoré prišli počas prebiehajúceho týždňa.

Poznáme výsledky kurzu Smart Green Mobility, do ktorého sa zapojilo hneď niekoľko škôl

Projekt Smart Green Mobility, ktorého hlavným cieľom je priblížiť mladým ľuďom dôležité témy zo sveta zelenej mobility a pripraviť ich na zmeny, ktoré ich čakajú v blízkej budúcnosti, má namierené na školy! Dnes už poznáme najaktívnejšie školy, ktoré sa zapojili do vzdelávacieho kurzu a práve na pôde prvej trojice prebehne Výstava elektromobilov a smart technológií.

Do kurzu sa zapojilo viac ako 400 žiakov z viac ako 50 škôl v rámci Slovenska. Teraz sa spoločne pozrime na to, ktoré 3 školy mali najvyššiu účasť v tomto kurze a uskutoční sa na nich Výstava elektromobilov a smart technológií.

Bude do roku 2035 spaľovacím motorom koniec?

Dlho diskutovaný návrh o zákaze predaja spaľovacích motorov v Európskej únii do roku 2035 nakoniec skončil 25. marca 2023 dohodou. Jej súčasťou je aj výnimka, kedy sa autá so spaľovacími motormi môžu predávať aj naďalej. To však platí v prípade, že budú využívať iba syntetické palivá. Podľa generálneho riaditeľa značky Volkswagen ide iba o zbytočný rozruch, ktorý vďaka navrhovanému zákazu vznikol.

Preverili reálny dojazd elektromobilov. Ktoré zvládajú diaľnicu najlepšie?

Mnoho výrobcov elektromobilov sa chváli zlepšeným dojazdom, či malými rozdielmi od automobilov so spaľovacími motormi. Koľko z toho, čo nám tvrdia výrobcovia je naozaj pravda? Niektoré elektromobily majú slušný dojazd, no najmä po meste a na okreskách. Keď príde na rad diaľnica, nie všetky sa svojim dojazdom chvália. Pozreli sme sa na 51 elektromobilov a porovnal ich dojazdy v rámci diaľnice. Najlepšie dopadli Mercedes EQS 450 +, či BMW iX xDrive50.

Tesla Model Y a Model 3 sú v Európe opäť lacnejšie

Po výraznom zvýšení cien v rokoch 2021 a 2022 Tesla od začiatku roka 2023 mení svoju cenovú politiku. Tentokrát spoločnosť pristúpila k výraznejšiemu poklesu cien, v niektorých prípadoch až o 23 %. V USA spustila znižovanie cien okrem posilnenia predajov aj možnosť využitia daňového kreditu. Teraz sa ceny znižujú znova, až o ďalších 10 %.

Volkswagen ID.7 oficiálne predstavený

Nemecká automobilka tento týždeň oficiálne predstavila nový luxusný elektrický sedan. Volkswagen ID.7 je tu a prichádza so zaujímavými parametrami. Napríklad dojazdom až 700 km, za ktorý sčasti môže aj veľmi slušný koeficient odporu vzduchu na úrovni len 0,23. Novinka prichádza v dvoch verziách. Základný ID.7 Pro ponúka akumulátor s kapacitou 82 kWh (77 kWh využiteľných), neskôr príde aj verzia Pro S s väčším 91 kWh akumulátorom.

Piešťany sú otvorené elektromobilite. V meste budú jazdiť minimálne 4 elektrobusy

Mesto Piešťany plánuje posilniť mestskú hromadnú dopravu o elektrické autobusy. Momentálne je vo fáze hľadania nového dopravcu, ktorý by to mal zabezpečiť. V pláne je uzatvoriť zmluvu na obdobie 10 rokov, pričom platná by mala byť od 1. januára budúceho roka. Úspešný uchádzať má zabezpečiť 10 nových autobusov, minimálne 4 z nich musia byť kompletne na elektrický pohon. Podmienkou je, aby boli autobusy vyrobené aspoň v roku 2022.

22. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+