MojElektromobil

Nabíjanie elektromobilu zadarmo nie je žiadnou samozrejmosťou, ale skôr výnimkou, ktorá je dostupná v obmedzenom rozsahu. Štandardne je nabíjanie elektromobilu službou, ktorá je spoplatnená. Elektrická energia niečo stojí. Či už nabíjate doma alebo využívate verejné nabíjacie stanice rôznych prevádzkovateľov, tak bezplatne to nebude.

Aj v tejto oblasti ale existujú určité, veľmi špecifické výnimky. Ak napríklad máte dom vybavený fotovoltaikou s výrobou prevyšujúcou vašu štandardnú spotrebu, tak je možné inak prebytkovú energiu využiť na nabíjanie elektromobilu. V takomto prípade sa dá hovoriť o nabíjaní elektromobilu zadarmo. Vyžaduje to však vybavenosť spomínanými solárnymi panelmi, čo predstavuje značnú počiatočnú investíciu. Ide teda o veľmi špecifický prípad, ktorý sa týka relatívne malého počtu slovenských domácností.

Obchodné reťazce

Z pohľadu nabíjania elektromobilu zadarmo je pre priemerného majiteľa elektromobilu omnoho dostupnejšia možnosť využívať verejné nabíjacie stanice, ktoré nie sú spoplatnené. Ide napríklad o nabíjačky umiestnené pri obchodných reťazcoch. Tie sú v princípe vybudované preto, aby ich zákazníci mohli využívať počas doby nákupu, čo je veľmi pohodlné a môže to zvyšovať príťažlivosť daného obchodu v porovnaní s konkurenciou.

Zavedené tu zvyknú byť určité limitácie, napríklad časové obmedzenie maximálnej doby nabíjania alebo funkčnosť nabíjacej stanice len počas otváracích hodín obchodu. Aby sa predchádzalo tomu, že nabíjacie stanice obchodného reťazca budú permanentne obsadené ľuďmi, ktorí nepatria medzi reálnych zákazníkov. Realita je ale taká, že aj napriek rôznym snahám o efektívne ponúknutie bezplatného nabíjania pre zákazníkov dochádza k zneužívaniu tejto možnosti. Výsledkom potom môže byť to, že nabíjacie stanice, ktoré boli dlhodobo ponúkané bezplatne prejdú do plateného režimu, čo sa nedávno stalo v prípade obchodného reťazca LIDL.

Nabíjanie elektromobilu zadarmo: Kde hľadať nabíjačky?

Na bezplatné nabíjanie elektromobilu je preto etické a rozumné využívať len tie nabíjacie stanice, ktoré sú už vyslovene navrhnuté tak, aby boli pre širokú verejnosť dostupné zadarmo. V tejto súvislosti sa vynára jasná otázka: Kde takého nabíjacie stanice hľadať?.

Komunita majiteľov elektromobilov je v tomto smere celkom otvorená a vodiči zvyknú zverejňovať svoje skúsenosti. Prípadne si plánovaní trasy môžete preklikať informácie o nabíjacích staniciach, kde už aj v mapách zvyknú byť uvedené informácie o tom, či je nabíjacia stanica bezplatná alebo spoplatnená. Asi najjednoduchšou možnosťou je využite mapy nabíjacích staníc, napríklad Nabijame.sk, kde sa pri filtrovaní platobnej metódy nachádza ponuka “Zdarma”. Zverejnené sú tu typicky aj sprievodné informácie, ktoré prezradia či je nabíjanie elektromobilu zadarmo niečím podmienené.

Nabíjanie elektromobilu zadarmo
Mapa nabíjacích staníc Nabijame.sk | Foto: Nabijame.sk

Chcete si kúpiť alebo vyskúšať Teslu?

Na Slovensku máme viacero firiem, ktoré sa zameriavajú na elektromobily značky Tesla a celý proces objednania, kontroly, nákupu a všetkého ďalšieho vedia vybaviť za vás, dokonca v konečnom dôsledku získate aj lepšiu nákupnú cenu. Dve kľúčové pre prípadných záujemcov sú DriveTesla.sk.sk (pomoc s nákupom, dovozom a všetkým okolo) a NaTesle.sk (testovacie jazdy), ak si chcete dopredu vyskúšať, či je Tesla skutočne tým pravým.

Náš tip
Koniec hluchým miestam? EÚ chce nabíjacie stanice pre elektromobily každých 60 kilometrov
8. septembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+