MojElektromobil

Situácia s nabíjacími stanicami na Slovensku sa neustále zlepšuje a dokazuje to aj súčasný stav. Aj keď koronavírus viacerým prekazil pôvodné plány, nabíjačky stále pribúdajú, a to aj z dotácií. Obce a mestá si totiž mohli ešte minulý rok požiadať o dotáciu na výstavbu nabíjacích staníc. Výstavba by mala byť realizovaná do konca septembra, no my sme sa rozhodli vopred kontaktovať všetky obce so žiadosťou o podrobnosti súvisiace s výstavbou, ale aj špecifikáciami jednotlivých nabíjačiek.

Druhý zo série článkov

Nakoľko ale ide o veľké množstvo údajov, rozhodli sme sa ich rozdeliť do troch článkov podľa územia. Minulý týždeň sme vám priniesli článok, v ktorom sme zverejnili získané informácie o nabíjačkách na východnom Slovensku. Celkovo išlo o 25 obcí, pričom až na jednu by mali vo všetkých vyrásť nabíjacie stanice v najbližších týždňoch či mesiacoch. Jedna, obec Drahňov, sa rozhodla pre odklad.

Poznáme detaily výstavby nabíjacích staníc z dotácií | Východné Slovensko

Obciam a mestám sme kládli viaceré otázky. Zaujímalo nás, či vôbec po kríze spôsobenej pandémiou koronavírusu majú stále záujem o výstavbu nabíjacej stanice. Ďalej sme chceli vedieť výkon nabíjacej stanice, dátum dokončenia výstavby, respektíve spustenia do prevádzky a konkrétne miesto, kde sa bude nabíjacia stanica nachádzať. Odpovede boli často nekonzistentné, niektoré otázky nám neboli zodpovedané vždy správne, prípadne išlo iba o strohú odpoveď, ktorá vychádza zo samotných podmienok výzvy.

Príkladom je napríklad otázka o výkone nabíjacej stanice. Väčšina obcí síce odpovedala správne a konkrétny výkon uviedli, niektoré nám poskytli iba známu informáciu, že pôjde o nabíjaciu stanicu s minimálnym výkonom 2 x 11 kW. To je pritom údaj, ktorý sa nachádza v spomínaných podmienkach výzvy ako minimálny výkon. Ak sme dostali takúto odpoveď, v tabuľke je označená tak, ako keby nám odpoveď neposkytli, teda „Neuvedený.“

Stredné Slovensko: 16 nových nabíjačiek

O niečo náročnejšie bolo získať konkrétny mesiac dokončenia výstavby. Niektoré obce uvádzali letné mesiace, niektoré rozpätie dvoch mesiacov. Aj takáto odpoveď nás síce potešila, no zaujímavejšie samozrejme je, ak nám uviedli konkrétny mesiac. Zároveň však upozorňujeme, že za informácie zverejnené tu neručíme. Ako sme však uviedli aj v predchádzajúcom článku, budeme veľmi radi, ak nám s kontrolou dodržiavania uvedených termínov pomôžete.

Na druhú stranu, oveľa menší problém bol so získavaním konkrétneho miesta výstavby. To sa nám podarilo získať takmer ku všetkým obciam. Na strednom Slovensku si o dotáciu požiadalo 17 obcí a dobrou správou je, že až v 16 by mali do konca septembra vyrásť. Žiadna obec či mesto teda nepožiadalo o odklad či dotáciu stornovali, avšak od jednej sme nedostali odpoveď vôbec. Nevieme teda potvrdiť, či s výstavbou aj naďalej počítajú. Zároveň ale poteší, že už dve nabíjacie stanice sú v prevádzke, a to v meste Krásno nad Kysucou a Hriňová.

Podrobnejšie informácie sa nám nepodarilo zistiť od dvoch obcí, a to Oravský Podzámok a Pribylina. Obe nám však potvrdili, že výstavbu plánujú. Na celom Slovensku získalo dotáciu celkovo 73 obcí, no tri z nich výstavbu neplánujú a jedna si požiadala o odklad.

Nabíjacie stanice z dotácií na strednom Slovensku

 

Názov žiadateľa Plánujú výstavbu aj naďalej Typ nabíjacej stanice Dokončenie výstavby Miesto stavby
Mesto Dudince ÁNO 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) September 2020 Mapa
Mesto Hnúšťa ÁNO 2 x Typ 2 (2 x 11 kW) August 2020 Mapa
Mesto Rimavská Sobota ÁNO 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) jún 2020 Mapa
Mesto Revúca ÁNO 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) Júl – August 2020 Mapa
Mesto Krásno nad Kysucou ÁNO 2x Typ 2 (2 x 11 kW) V prevádzke Mapa
Obec Slovenské Ďarmoty ÁNO 2x Typ 2 (2 x 11 kW) December 2020 Mapa
Obec Ipeľské Predmostie ÁNO 2x Typ 2 (2 x 11 kW) August – September 2020 Mapa
Mesto Námestovo ÁNO 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) júl 2020 Mapa
Obec Oravský Podzámok ÁNO Neuvedený V roku 2020 Mapa
Obec Pribylina ÁNO Neuvedený júl 2020
Obec Dlhá nad Oravou ÁNO 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) V najbližších dňoch / týždňoch (od 15. júla) Mapa
Mesto Hriňová ÁNO 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) V prevádzke Mapa
Mesto Turčianske Teplice ÁNO 2 x Typ 2 (neuvedený) Výstavba prebieha Mapa
Mesto Bytča ÁNO 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) September – November 2020 Mapa
Obec Vysoká nad Kysucou ÁNO 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) Júl – August 2020 Mapa
Obec Beňuš ÁNO 2 x Typ 2 (neuvedený) V letných mesiacoch Mapa
Mesto Rajec

Čoskoro prinesieme posledný článok, v ktorom sa budeme venovať nabíjacím staniciam na západnom Slovensku.

23. júla 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+