MojElektromobil

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky zverejnilo ešte v priebehu minulého roka výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na výstavbu verejne prístupných nabíjacích staníc. Do tejto výzvy sa prihlásilo presne 88 obcí a miest, no len 73 z nich bolo úspešných. Nabíjacie stanice z dotácií by mali byť vybudované už čoskoro a my poznáme detaily.

Všetkých úspešných žiadateľov sme kontaktovali so žiadosťou o poskytnutie ďalších dodatočných informácií. Cieľom bolo zistiť, či výstavbu aj naďalej plánujú alebo v akom štádiu sa projekt aktuálne nachádza. Taktiež sme sa informovali o konkrétnom výkone nabíjacej stanice v danej obci či meste a kde presne bude osadená.

Čas do septembra

Podľa podmienok výzvy musia obce a mestá zrealizovať výstavbu nabíjacej stanice do šiestich mesiacov od podpisu zmluvy. Tie boli podpísané ešte v marci, a tak by mala táto lehota uplynúť v septembri 2020. Bude teda o to zaujímavejšie sledovať, či sa daný termín podarí dodržať každej obci. Každopádne, nakoľko ide o veľké množstvo dát, rozhodli sme sa jednotlivé informácie priniesť postupne a vo viacerých článkoch.

Nové nabíjacie stanice vyrastú vďaka podpore štátu. Tieto obce sú najrýchlejšie

Koncom júna sme vám priniesli prvý, pomerne úzky zoznam obcí a miest. V článku sme sa zamerali na tých žiadateľov, ktorí dotáciu nakoniec odmietli, prípadne v súčasnosti výstavbu neplánujú. Rovnako sme ale dali priestor tým, ktorí boli najrýchlejší a nabíjaciu stanicu už stihli vybudovať, respektíve ju plánovali osadiť v priebehu minulého mesiaca.

Ako to však býva, nie vždy sa sľúbený termín podarí dodržať, a tak za tu zverejnené informácie stopercentne neručíme. Posúvame vám iba tie dáta, ktoré sme získali priamo od obcí. Samozrejme, výstavbu niektorých staníc budeme sledovať aj osobne, no s kontrolou ďalších miest nám môžete pomôcť aj vy, za čo budeme veľmi radi.

Východné Slovensko

Dotáciu na výstavbu nabíjacích staníc získalo až 26 obcí z východu. Informácie o niektorých obciach z tejto časti Slovenska sme vám priniesli už v spomínanom pôvodnom článku. Niektoré z nich plánovali dokončiť výstavbu už v júni, jedna požiadala Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky o odklad.

Keďže každá obec k odpovedi pristupovala inak, prípadne výstavba bola ešte v ranom štádiu riešenia, nie vždy sa nám podarilo získať ucelené odpovede. Drvivá väčšina nám však vedela uviesť presný výkon inštalovanej nabíjacej stanice v ich obci, mesiac výstavby a zároveň aj konkrétne miesto, kde bude nabíjacia stanica stáť. Z niektorých obcí nám ani po opakovaných žiadostiach neprišla odpoveď, a tak sme ich kontaktovali telefonicky so žiadosťou o potvrdenie, či vôbec výstavbu stále plánujú.

Niektoré obce nám na otázku o výkone nabíjacej stanice poskytli iba stručnú informáciu z podmienok žiadosti, že minimálny výkon bude 2 x 11 kW. Túto informáciu sme teda nepovažovali za odpoveď, nakoľko ide o známy fakt vyplývajúci zo zmluvy. V zmluve je taktiež uvedené, že nabíjacie stanice musia podporovať platbu ad-hoc a musia byť súčasťou vybraného roamingového systému. To teda platí pre všetky projekty z tejto výzvy.

Nabíjacie stanice z dotácií na východnom Slovensku

Názov žiadateľa Plánujú výstavbu aj naďalej Typ nabíjacej stanice Dokončenie výstavby Miesto stavby
Mesto Spišská Nová Ves ÁNO 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) Neuvedené Mapa
Obec Belá nad Cirochou ÁNO 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) Neuvedené Mapa
Mesto Michalovce ÁNO 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) September 2020 Mapa
Mesto Svit ÁNO 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) Výstavba začne od 8. júna Mapa
Obec Tušice ÁNO 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) August 2020 Mapa
Mesto Košice – mestská časť Košice Sídlisko KVP ÁNO 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) August 2020 Mapa
Mesto Trebišov ÁNO 2 x Typ 2 (2 x 22 kW) Júl – August 2020 Neuvedené
Obec Výrava ÁNO 2x Typ 2 (2 x 11 kW) Júl – August 2020 Mapa
Mesto Kežmarok ÁNO 2x Typ 2 (2 x 11 kW) jún 2020 Ulica Dr. Alexandra
Mesto Veľký Šariš ÁNO 2x Typ 2 (2 x 11 kW) Neuvedené Mapa
Obec Nižný Hrušov ÁNO 2 x Typ 2 (neuvedený) August 2020 Mapa
Obec Batizovce ÁNO 2 x Typ 2 (neuvedený) Júl – August 2020 Mapa
Obec Rudňany ÁNO 2 x Typ 2 (neuvedený) V letných mesiacoch Centrum
Mesto Lipany ÁNO 2 x Typ 2 (neuvedený) Neuvedené Mapa
Obec Lastovce ÁNO Neuvedený V letných mesiacoch Mapa
Obec Kalinov ÁNO Neuvedený Jún – Júl 2020 Mapa
Obec Okrúhle ÁNO Neuvedený júl 2020 Mapa
Obec Slovenská Ves ÁNO Neuvedený júl 2020 Mapa
Obec Perín-Chym ÁNO Neuvedený Júl – August 2020 Mapa
Obec Krompachy ÁNO Neuvedený September 2020 Mapa
Obec Udavské ÁNO Neuvedený 2020 Mapa
Obec Bžany ÁNO Neuvedený Jeseň 2020 Bžany – Domaša Valkov
Obec Tušická Nová Ves ÁNO Neuvedený 7. júla 2020 Pred kultúrnym domom
Obec Lúčka ÁNO júl 2020
Obec Habura ÁNO
Obec Drahňov MHSR požiadali o odklad

Informácie k nabíjacím staniciam na strednom a západnom Slovensku vám prinesiem v najbližšej dobe.

17. júla 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+