MojElektromobil

Salón Elektromobilov 2024 do Bratislavy okrem testovacích jázd a výstavy najnovších elektromobilov a plug-in hybridov priniesol množstvo zaujímavých informácií, diskusií a prednášok.

Nosnou témou bola prirodzene elektromobilita a všetko, čo s ňou súvisí. Nechýbala ani panelová diskusia o aktuálnom stave nabíjacej infraštruktúry v roku 2024 a plánoch prevádzkovateľov na najbližšie obdobie. V diskusii sa stretli Rastislav Žembery (ZSE Drive), Marek Vidovič (GreenWay), Peter Ševce (IONITY) a Miroslav Ovečka (OMV).

Prinášame stručný prehľad všetkého kľúčového, čo zaznelo v prezentácii. Videozáznam celej prezentácie nájdete priložený na konci textu, respektíve na YouTube MojElektromobil.sk.

Ďalšie záznamy a prezentácie zo Salónu Elektromobilov 2024

Aktuálny stav nabíjačiek na Slovensku v roku 2024 a plány

 • Slovensko má najviac rýchlonabíjacích bodov na počet elektromobilov z celej Európy. Európsky priemer je 60 až 80 vozidiel na jeden DC nabíjací bod. U nás je to 10 až 15.
 • Miroslav Ovečka z OMV uvádza, že aktuálny nabíjací výkon slovenskej nabíjacej infraštruktúry by mal postačovať až pre 100 000 vozidiel.
 • ZSE Drive má záujem budovať ďalšie nabíjacie body, no aktuálne sa dostáva do situácie, kedy to už nie je ekonomické. Problémom je absencia akýchkoľvek zmysluplných podporných mechanizmov pre naštartovanie trhu.
 • Poskytovatelia sa zhodujú, že na Slovensku je viac než dostatok nabíjacích staníc a problémom je nedostatok elektromobilov na cestách.
 • ZSE Drive do konca roka 2024 plánuje do prevádzky uviesť 100 DC nabíjacích bodov s výkonom nad 150 kW.
 • GreenWay pracuje na projekte s Tescom, kde na 90 zazmluvnených lokalitách do konca roka 2024 vybuduje aspoň jeden nabíjací bod. Postupne to plánuje rozširovať.
 • GreenWay do mája 2025 plánuje vybudovať 31 nabíjacích hubov s výkonom 600 kW. Sústrediť sa bude na tranzitné lokality ako napríklad Tesco Lamač, Piešťany či obec Tupá na juhu Slovenska, Šariš Park a Moldava nad Bodvou.
 • Ionity v roku 2024 plánuje sprevádzkovať dve nové lokality – Čaradice a Zvolen (pri McDonalds). Neplánuje výraznú expanziu, na Slovensku zatiaľ počíta s celkovou sieťou 7 až 8 nabíjacích lokalít.
 • OMV plánuje nabíjacie stanice vybudovať pri svojich čerpacích staniciach a aktuálne buduje nabíjacie stanice pri obchodoch Billa.
 • Nabíjanie sa stáva čoraz pohodlnejším aj vďaka partnerským roamingom. Napríklad s kartou ZSE Drive je možné nabíjať aj v sieti OMV, IONITY, GreenWay aj LIDL. Dohodu má uzavretú aj so Slovnaftom, no kvôli technickým problémom to ešte nefunguje. S kartou ZSE Drive sa nenabijete na staniciach ejoin. Podobne fungujú všetky siete.
 • Na nabíjacích staniciach postupne pribúdajú platobné terminály, ktoré ako povinnosť zavádza EÚ. Pre nové nabíjacie stanice je to povinné od polovice apríla 2024.
 • Technológia Plug & Charge ešte stále čaká na svoje nasadenie v rozumnej miere. Technicky by ju bolo možné spustiť už dnes, no situáciu komplikujú veci obchodného charakteru. IONITY podporuje Plug & Charge na všetkých svojich staniciach.

Salón Elektromobilov 2024: Posledná zastávka Košice

Salón Elektromobilov v roku 2024 zamieri do svojej poslednej destinácie. V termíne od 6. do 8. septembra bude prebiehať v priestoroch nákupného centra OC Optima v Košiciach. Tešiť sa vždy môžete na bohatý program plný zaujímavých informácií.

Povedomie o elektrických autách sa zvyšuje a spolu s tým sa otvára množstvo tém, ktoré si zaslúžia pozornosť a my sa im budeme venovať. Bezplatná registrácia je už spustená na stránke e-salon.smartroadshow.sk.

8. júla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+