MojElektromobil

Počas ostatných dní sa vo svete elektromobility udialo hneď niekoľko zaujímavých vecí. Aby ste o žiadnu dôležitú informáciu neprišli, pripravili sme pre vás prehľad tých najzaujímavejších správ, ktoré prišli počas minulého týždňa.

Test Kia EV6 GT: Jedno z najzábavnejších áut na našom trhu

Tento model patrí k tým drahším, ktoré značka u nás ponúka. Bude to aj tým, že je nadmerne výkonný, čo označujú aj písmenká GT v jeho názve. Poriadne sme ho prevetrali, aby sme zistili čo všetko ponúka.

Test BMW i5 M60 xDrive Touring: Elektromobil len pre silné žalúdky

Tento týždeň vám prinášame test nového elektromobilu, ku ktorému sme sa dostali medzi prvými. Je dokonca možné, že ste ešte na slovenský test ani nenarazili. Veríme teda, že a vám bude páčiť. Ide totiž o veľmi špeciálny elektromobil, s ktorým sme si vyskúšali naozaj mnoho rôznych scenárov.

V Bratislave pribudol nabíjací hub ako z budúcnosti. Ponúkne zázemie aj najvyšší nabíjací výkon

Už minulý rok sme informovali, že v Bratislave sa chystá nový projekt. Na Landererovej ulici v Starom Meste vznikol medzi mrakodrapmi nabíjací hub, aký na Slovensku nemá obdoby. Okrem najvýkonnejších nabíjacích bodov poskytne aj zázemie, ktoré ani zďaleka nie je štandardom.

Nabíjanie zadarmo skončilo. Nabíjacie stanice pri známom reťazci preberá partnerská sieť

Nie vždy dobrá vôľa poskytovateľov padne na úrodnú pôdu a častokrát sa pri bezplatných nabíjacích staniciach opakovali situácie, kedy boli permanentne “okupované” tými istými osobami – neprekvapí, že v nemalom množstve išlo o taxikárov. Tí takto šetrili na nákladoch svojej podnikateľskej činnosti a obchodné domy začali reagovať.

Špeciálne clá na čínske elektromobily vstupujú do platnosti v EÚ. Nastali menšie zmeny

Európska komisia rozhodla, zavedie dodatočné clo na dovezené čínske elektromobily do EÚ. Výšku poplatkov navyše bude mať každá automobilka inú, maximálne však 38,1 percenta. Európska komisia dospela k záveru, že dotovanie týchto vozidiel čínskou vládou môže mať za následok deformáciu trhu v Európe a poškodenie európskych automobiliek, ktoré nižšej cene nedokážu konkurovať. Práve toto je dôvodom zavedenia dodatočného cla.

Nemecko má jasné plány. Postaví 350 rýchlonabíjačiek pre nákladné vozidlá

V Nemecku berú prechod na bezemisnú dopravu vážne. Pripravili projekt, ktorý významne posilní nabíjaciu infraštruktúru. Priorita je vybudovať hustú sieť výkonných nabíjacích staníc pre nákladné vozidlá popri diaľniciach.

426 kilometrov dojazdu za 14 minút. Lotus Emeya ukazuje budúcnosť nabíjania

Medzi najväčšie nedostatky elektromobilov patrí v ich všeobecnom ponímaní čas, ktorý používateľ strávi na nabíjačke. Dnešné moderné vozidlá sa pri použití DC nabíjania dokážu z 20 na 80 percent kapacity akumulátora dostať už za 15 či 20 minút. Nové a nové technológie tento čas posúvajú neustále nižšie.

Koľko elektromobilov a plug-in hybridov sa predalo na Slovensku? (01-05/2024)

Ako sa na Slovensku zatiaľ vyvíja priamy predaj elektromobilov a plug-in hybridov počas roka 2024? Čiastočnú odpoveď na túto otázku prinášajú štatistiky, ktoré zverejňuje Zväz automobilového priemyslu Slovenskej Republiky. Práve vďaka nim sa dá zistiť koľko bolo predaných vozidiel zo spomínaných kategórií počas jednotlivých mesiacov tohto roka.

Tesla Cybertruck konečne dorazila na Slovensko! Kedy a kde ju uvidíte?

Po vyše pol roku od uvedenia na trh dorazila Tesla Cybertruck aj na Slovensko. Ikonický nerezový pick-up sa tak na naše cesty pozrie po prvýkrát, no určite nie naposledy.

7. júla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+