MojElektromobil

Uprostred nárastu inflácie a rovnako aj čínskej konkurencie na automobilovom trhu sa čoraz väčší počet automobiliek snaží získať podiel v segmente cenovo dostupných elektrických áut. Perspektíva úspornejších elektrických vozidiel sa konečne dostáva do centra pozornosti, o čom informuje portál RTE.

Na čele tohto súboja je Dacia Spring, o ktorej sa predpokladá, že sa stane jedným z cenovo najvýhodnejších dostupných elektromobilov. Dacia Spring, ktorá je aj na našom trhu obľúbená, má debutovať v Írsku v júli budúceho roka. Kľúč k jeho cenovej dostupnosti spočíva v pragmatickom prístupe spoločnosti k výrobe. Vo Francúzsku je už v predaji s cenovkou pod 20 000 €. Databáza elektrických vozidiel však vypočítala skutočný dojazd Springu na približne 160 km.

Napriek tomu sa niekoľko automobiliek nachádza v záverečnej fáze odhaľovania svojich vlastných modelov EV, ktoré majú šetriť rodinné rozpočty. Tento krok nie je len odpoveďou na rastúcu hrozbu, ktorú predstavujú čínski výrobcovia, ale aj odpoveďou na potreby európskych spotrebiteľov. Tí sa momentálne kvôli vyššej inflácii ocitli v nelichotivej situácii.

Medzi prominentné mená v tejto snahe patria najmä Tesla, Volkswagen, Citroen a Fiat. Generálny riaditeľ Fiatu, Olivier Francois, stručne zdôraznil dopyt po cenovo dostupných elektrických vozidlách a v nedávnom rozhovore pre Automotive News Europe uviedol, že „cenovo dostupné elektrické vozidlá sú pre európsky trh potrebné ako soľ.“

model 2
So svojim malým mestským automobilom má čoskoro prísť aj Tesla | Zdroj: Electrek

Fiat plánuje v budúcom roku uviesť do svojej ponuky elektrickú Pandu. Toto vozidlo bude pravdepodobne zdieľať svoju základnú štruktúru a technológiu batérií s Citroen e C3, ktorý je rovnako súčasťou skupiny Stellantis, ktorá zahŕňa značky ako Fiat, Opel, Citroen a Peugeot. Aj Tesla podľa všetkého plánuje uviesť malý mestský elektromobil, ktorý má dostať dojazd pod 300 km. Jeho cenovka však nemá presiahnuť 25 000 € a pravdepodobne dostane názov Model 2.

Dôležité sú ako cena tak aj dojazd

V tomto úsilí o cenovú dostupnosť majú mať prednosť menšie batérie pre tých, ktorí používajú elektromobil na krátke vzdialenosti. Rozsiahly výskum spoločnosti Dacia naznačuje, že mnohí európski kupujúci prejdú denne vzdialenosť približne 30 km pri priemernej rýchlosti 25 km/h. V snahe vyhovieť tomuto trhu Dacia vybavila Spring menšou kapacitou batérie. Tým zabezpečí nákladovú efektívnosť bez kompromisov v rozumných dojazdoch.

Dacia Spring TEST
K obľúbeným elektromobilom Slovákov patrí aj Dacia Spring | Zdroj: Radovan Hlôška

Významným prispievateľom k poklesu cien elektromobilov je hroziaca konkurencia čínskych výrobcov ako MG a BYD. Tieto spoločnosti sa rýchlo presadili na európskom aj írskom trhu. Podľa nedávnej analýzy KPMG by čínske spoločnosti mohli v najbližších dvoch rokoch získať až 15 percent európskeho trhu s automobilmi. To signalizuje významný posun na trhu.

Náš tip
Legendárny Volkswagen ID.Buzz dostane športovú GTX verziu
18. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+