MojElektromobil

Podľa nedávnej správy IEA sa očakáva, že ceny menších elektrických vozidiel v blízkej budúcnosti klesnú na úroveň porovnateľnú s tradičnými automobilmi. Pre automobilový priemysel by to predstavovalo zmenu, pretože by sa sprístupnili elektromobily širšiemu okruhu spotrebiteľov. O správe informuje AutoNews Europe.

Správa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) naznačuje, že medzi príčiny tohto poklesu cien patrí aj rastúca dostupnosť lacnejších batérií EV. V posledných rokoch náklady na výrobu batérií pre elektromobily dramaticky klesli v dôsledku zlepšenia technológie a úspor z rozsahu.

Nemali by ste prehliadnuť:

Niektoré elektromobily ako napríklad modely SUV či luxusnejšie autá sa majú dočkať cenovej parity so spaľovacími modelmi niekedy okolo roku 2030. Čo sa tiež výraznejšie nepohlo, sú ceny menších elektrických vozidiel. To sa však má zmeniť. Aj pretože v priebehu najbližších rokov sa má na trh dostať niekoľko nových modelov EV, ktorých ceny môžu začínať na hranici 20 000 eur. Cenová parita pri menších mestských vozidlách má nastať už niekedy okolo roku 2025.

model 2
So svojim malým mestským automobilom má čoskoro prísť aj Tesla. Takto by mohol vyzerať | Zdroj: Electrek

Tieto menšie elektromobily budú pravdepodobne obľúbené u mestských vodičov, ktorí nepotrebujú veľké vozidlá. V niektorých rozvojových krajinách, ako napríklad India, sa popularizujú aj dvoj či trojkolesové elektrické vozidlá. Viac ako polovica trojkolesových vozidiel zaregistrovaných v minulom roku v Indii bola práve elektrického typu.

Celkové predaje elektromobilov sa medziročne zvyšujú

Aj vlády investujú do rozširovania elektromobilov z obáv o životné prostredie, aby podporili priemyselnú politiku a znížili závislosť od ropy. Dopyt po rope sa má do roku 2030 znížiť celkovo o 5 miliónov barelov denne. Aj vďaka prechodu na uhlíkovo neutrálnu dopravu.

Predaj elektrických modelov má podľa správy IEA vzrásť už v tomto roku na 14 miliónov predaných kusov ročne. Predstavovalo by to až 18 % z celkového počtu predaných automobilov. Ak to porovnáme s rokom 2020, kedy to boli len 4 %, ide o značný rozdiel. Môžeme tak vidieť, že elektromobilita je na vzostupe.

Náš tip
Smart Green Mobility: Poznáme najaktívnejšie školy. Na tieto 3 mieri výstava elektromobilov a smart technológií
28. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+