MojElektromobil

Degradácia batérií je jedným z najväčších strašiakov elektromobility ako takej. Spoločnosť Tesla sa teraz pochválila výsledkami, ktoré ukazujú, ako veľmi sa znížila využiteľná kapacita batérie po najazdení 320 000 kilometrov. Výsledky možno šokujú nejedného odporcu elektromobility, informuje Electrek.

Nemali by ste prehliadnuť:

Tesla pracuje na zlepšení technológie batérií už niekoľko rokov a podarilo sa jej znížiť degradáciu batérie kombináciou vylepšení softvéru a hardvéru. Jedným z kľúčových vylepšení je použitie nového typu chemického zloženia batérie, ktoré je odolnejšie voči degradácii v priebehu času.

Nové zloženie batérie má väčšiu veľkosť článku a nový katódový materiál, ktorý je menej náchylný na degradáciu. Tesla tiež zlepšila výrobný proces, čo jej umožňuje efektívnejšie vyrábať nové batériové články. Len nedávno zverejnila report, v ktorom okrem iného spomína aj namerané hodnoty degradácie batérií. Výsledky sú veľmi pozitívne.

Peugeot 508 SW Hybrid TEST
Nie všetky automobilky však majú rovnaké hodnoty | Zdroj: Radovan Hlôška

Podľa oficiálnych informácií batéria po najazdení 320 000 kilometrov zníži svoju využiteľnú kapacitu len o 12 %. Ide o podobné výsledky ako v predchádzajúcom roku, no o niečo sa zlepšili. Ide o výrazné zlepšenie oproti starším modelom, ktoré po rovnakom množstve jázd mohli zaznamenať zníženie kapacity až o 30 %. Okrem iného sa však dozvedáme aj to, že vozidlá s 90 kWh akumulátormi vykazovali vyššiu degradáciu ako tie s 85 kWh. Je to dôkazom, že elektromobilita sa v súčasnosti posúva vpred naozaj obrovskými krokmi.

Ide určite o krok vpred v porovnaní so staršími modelmi

Znížená degradácia batérie predstavuje významnú výhodu pre majiteľov elektrických vozidiel, pretože to znamená, že si môžu užívať dlhší dojazd a lepší výkon počas životnosti vozidla. Znamená to tiež, že predajná hodnota elektrických vozidiel bude pravdepodobne vyššia, pretože batéria je jedným z najdrahších komponentov vozidla.

degradácia batérie v priebehu času
Degradácia batérie v priebehu času | Zdroj: Electrek

Na celkovú využiteľnú kapacitu nevplýva len počet najazdených kilometrov. Okrem iného do vecí, ktoré zvyšujú degradáciu batérie, patrí napríklad aj priemerná teplota, pri ktorej elektromobil využívame, využívanie rýchlonabíjania, úplné vybíjanie, vek batérie a iné. Zameranie spoločnosti Tesla na technológiu batérií je súčasťou ich celkovej stratégie na urýchlenie prechodu na udržateľnú energiu. Zlepšením výkonu a životnosti batérií elektrických vozidiel robí elektromobily dostupnejšie a praktickejšie pre širší okruh spotrebiteľov.

Za reálnou skúsenosťou s degradáciou batérie ani nemusíme chodiť ďaleko. Náš kamarát Kristián, ktorý vlastní Tesla Model X, má tiež už najazdených viac ako 300-tisíc kilometrov a degradácia batérie je dokonca ešte nižšia. A to aj napriek tomu, že nemá možnosť nabíjať doma (býva v byte) a pravidelne jazdí dlhé trasy smerom do Nemecka. Vo videu nižšie s ním môžete vidieť zaujímavý rozhovor v angličtine.

Chcete si kúpiť alebo vyskúšať Teslu?

Na Slovensku máme viacero firiem, ktoré sa zameriavajú na elektromobily značky Tesla a celý proces objednania, kontroly, nákupu a všetkého ďalšieho vedia vybaviť za vás, dokonca v konečnom dôsledku získate aj lepšiu nákupnú cenu. Dve kľúčové pre prípadných záujemcov sú DriveTesla.sk.sk (pomoc s nákupom, dovozom a všetkým okolo) a NaTesle.sk (testovacie jazdy), ak si chcete dopredu vyskúšať, či je Tesla skutočne tým pravým.

Náš tip
Elektrifikácia prichádza aj do požiarnych vozidiel. Dostanú ich hasiči v USA
26. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+