MojElektromobil

Americký startup Lucid Motors prezradil, že plánuje priniesť na trh lacnejší elektromobil – konkurenta Tesly Model 3. Bude to obrovská výzva a nepríde skôr, ako v roku 2024.

Lacnejší elektromobil Lucid

Začínajúci výrobca elektrických vozidiel sa sa aktuálne snaží rozbehnúť sériovú výrobu luxusného sedanu Lucid Air vo svojom výrobnom závode v Arizone. Pre agentúru Reuters CEO spoločnosti Lucid potvrdil, že v plánoch je priniesť na trh lacnejší elektromobil. Stane sa tak najskôr v roku 2024, alebo 2025.

Výkonný riaditeľ Lucid Motors Peter Rawlinson je niekdajší inžinier Tesly a na príchod lacnejšieho modelu plánuje použiť rovnakú stratégiu ako Tesla. Najprv sa bude vyrábať luxusné a drahé vozidlo, ktoré bude financovať vývoj lacnejšieho modelu pre širšiu skupinu zákazníkov. Rawlinson však priznáva, že spustiť výrobu lacnejšieho modelu bude obrovská výzva.

Pre výrobu lacnejšieho modelu je potrebné zabezpečiť väčšie výrobné priestory a vyšší stupeň automatizácie. Lucid musí nájsť na tento účel dosť finančných prostriedkov. Tie by mohli do firmy pritiecť z burzy. Vstup na burzu firma oznámila len pred pár dňami, k počiatočnej verejnej ponuke (IPO) by malo dôjsť v druhom kvartáli 2021.

Môže byť už neskoro

Tesle sa ako jednej z mála automobiliek podarilo rozbehnúť veľkosériovú výrobu relatívne dostupného elektromobilu. Po tomto kroku sa snažili aj etablované automobilky dobehnúť vlak a mnoho z nich už dnes má na trhu lacnejší elektromobil. Ako príklady spomenieme Ford Mustang Mach-E, Volkswagen ID.3 alebo Hyndai Kona Electric. Experti však tvrdia, že rok 2025 môže byť pre Lucid už príliš neskorý termín.

Očakávaná elektrická limuzína Lucid Air príde na trh až na konci roka 2021, nie na začiatku, ako sa pôvodne plánovalo. Aktuálne sa vyrábajú prvé kusy, no automobilke sa ešte nepodarilo rozbehnúť a nastaviť sériovú výrobu.

Firma plánuje začať výrobu s drahšou verziou sedanu Air a v roku 2022 aj jeho základnú verziu. V roku 2023 má vstúpiť do výroby SUV, ktoré dnes poznáme pod pracovným názvom Project Gravity. V budúcnosti chce Lucid vyrábať aj pickupy a nákladné vozidlá, tu však ráta so spoluprácou s inými automobilkami.

Lacnejší elektromobil Lucid - pohonné ústrojenstvo Lucid Air (Zdroj: Lucid Air)
Integrované pohonné ústrojenstvo Lucid (Zdroj: Lucid Motors)

Elektromobil za 25-tisíc dolárov

“Svet urgentne potrebuje elektrické vozidlo za 25-tisíc dolárov. Lucid ho však dokáže priniesť na trh realisticky až o osem rokov. Ani Tesla ešte také vozidlo nedokázala vyrobiť.” povedal Peter Rawlinson pre Reuters. Už sme sa však dozvedeli, že Tesla už v čínskej fabrike vyvíja vozidlo v tejto cenovej kategórii a predstaviť by ho mala budúci rok.

Lucid však predstavil mimoriadne sofistikovanú a efektívnu pohonnú jednotku s názvom Wunderbox. Ide o integrovaný elektromotor s invertorom a ďalšou technikou vo veľmi kompaktnom balení. Batériový pack a celý pohonný systém Lucid Air sú takisto veľmi pokročilé. Firmu už údajne kontaktovalo šesť známych automobiliek ohľadom poskytnutia týchto technológií pre vlastné elektrické modely. Samotné batériové články však firma nevyvíja sama, má dodávateľské zmluvy s firmami Samsung SDI a LG Chem.

 

8. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+