MojElektromobil

V Číne sa bude vyrábať malý a lacný elektromobil automobilky Tesla. Médiá zverejnili dokumenty, ktoré naznačujú príchod nového vozidla za 25-tisíc dolárov už v roku 2022. Povodný plán bol najskôr v roku 2024.

Report na sociálnej sieti Weibo naznačuje, že sa v čínskej fabrike Tesly pri Šanghaji (Giga Šanghaj) začína dizajnovať už tretie vozidlo. Po výrobe aktuálnych elektromobilov Model 3 a Model Y má tentokrát ísť o úplne nové a Musk jeho príchod prvýkrát naznačil na akcii Battery Day v septembri minulého roka. Spomenul, že elektromobily Tesly sú stále pre množstvo ľudí nedostupné a že do pár rokov začne Tesla predávať menšie vozidlo, a to s novým typom batérií Tesla 4680.

Najnovšie správy z Číny naznačujú omnoho skorší príchod. Neustále rastúce predaje Tesly v Číne rozhodli o tom, že lacnejšie vozidlo sa bude vyvíjať práve v tejto fabrike. Vývoj vozidla mal byť podľa dokumentov Tesly potvrdený v septembra 2020 (v čase Battery Day). Vozidlo má mať podvozok zo sedanu Model 3 a má byť v segmente dostupných elektromobilov nižšej triedy.

S cenovkou 25 000 USD (20 488€) môže toto zatiaľ nepomenované vozidlo predbehnúť v predajoch aj Model Y. Vozidlo pravdepodobne osloví zákazníkov v husto obývaných oblastiach Číny, ale aj v európskych mestách. Top verzie majú stáť 200 000 čínskych juanov (25 300 eur). So štátnymi dotáciami sa cena tohto vozidla dostane ešte o pár tisíc eur nižšie.

Lacný elektromobil Tesla za 20 000 eur - skica (Zdroj: Tesla China)
Lacný elektromobil Tesla za 20 000 eur – skica (Zdroj: Tesla China)

V Číne hľadajú šéfdizajnéra

Dizajn nového elektromobilu je ešte vo hviezdach, no spoločnosť v minulom roku zverejnila jeho hrubú skicu, keď hľadala nových zamestnancov pre jeho vývoj. Tesla aktuálne rozširuje fabriku v Šanghaji a podľa portálu Bloomberg hľadá šéfdizanéra.

„Tesla hľadá šéfdizajnéra v Číne, aby mohla otvoriť plnohodnotné dizajnové štúdio v Šanghaji alebo v Pekingu a dizajnovať elektromobily prispôsobené pre čínskych zákazníkov. Hľadajú kandidátov s min. 20-ročnými skúsenosťami a znalosťami čínskej kultúry, aby vyplnili kultúrne rozdiely so Spojenými štátmi a Čínou.“

Gigafabrika v Šanghaji má za sebou mimoriadne úspešný rok. Fabrika bola postavená v roku 2019 a v roku 2020 už začala vyrábať. Vďaka rýchlemu navyšovaniu kapacity sa jej podarilo vyrobiť 140 000 elektromobilov z takmer 500-tisíc, ktoré Tesla vyrobila globálne.

Fabrika vyrábala len vozidlá Model 3, no počas roka sa rozširovala a pripravila priestory pre Model Y, ktoré sa už takisto začali vyrábať a tento mesiac dodávať zákazníkom v Číne.

Fabrika Tesla Giga Šanghaj (Zdroj: Youtube/Jason Yang)
Fabrika Tesla Giga Šanghaj (Zdroj: Youtube/Jason Yang)
13. januára 2021
Zdroj: Teslarati

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+