MojElektromobil

Lacné elektromobily sú lákadlom pre mnohých, ktorí by si radi zaobstarali auto s batériovým elektrickým pohonom, no bráni im v tom výrazne vyššia cena ako pri bežných autách. Väčšinou počúvame o lacných modeloch z Číny, no tentokrát prichádza z Ameriky a volá sa Kandi K27.

O elektromobily je nepochybne veľký záujem a väčšiemu rozšíreniu bráni najmä vysoká obstarávacia cena. Dôkazom sú aj predaje najlacnejších elektromobilov na Slovensku, a to Volkswagen e-Up a Škoda Citigo-e iV. Elektromobily s nižšou cenou sú samozrejme o kompromisoch a o optimálne riešenie sa najnovšie pokúša aj americká automobilka Kandi. Tá predstavila svoj malý mestský elektromobil Kandi K27, ktorý môže byť pre zákazníkov v USA naozaj zaujímavá voľba.

Náš tip
Čínsky elektromobil NIO ET7 má dojazd 900 km

Kandi K27 je skutočne malé štvormiestne auto s maximálnou rýchlosťou 110 km/h a výkonom 45 kW. V podvozku je uložená batéria sa kapacitou 17,7 kWh, čo je hodnota blízka práve prvej generácii elektromobilu Volkswagen e-Up. Dojazd podľa prísnejšej normy EPA je však iba 59 míľ, čo je 95 kilometrov. Vhodný je teda naozaj iba do menšieho mesta, pri ceste do obchodu alebo do práce. Na dlhé trasy nie je vôbec stavaný, nakoľko nabíjanie je možné iba striedavým prúdom. Nabíjací čas je preto dlhý, a to až 7 hodín, no pri domácom nabíjaní je to plne postačujúce.

Cena tohto elektromobilu začína na sume 17 500 amerických dolárov, čo je v prepočte približne 14 300 eur. Pre obyvateľov USA sú ale pripravené viaceré úľavy či dotácie, a to najmä daňového charakteru. Vďaka tomu sa cena auta dostáva na 10 000 amerických dolárov, teda necelých 8 200 eur.

8. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+