MojElektromobil

Kia dnes oficiálne predstavila očakávanú druhú generáciu svojho známeho modelu Kia Niro. Potvrdili sa pritom predošlé očakávania, že novinka bude dostupná aj v prevedení plug-in hybrid, ako aj ako čistý elektromobil.

Súčasne sa ukázalo, že svoju inšpiráciu síce našla v koncepte HabaNiro, no sériovo vyrábaná verzia sa bude držať pri zemi. Žiadne divoké prevedenie dverí, ktoré sa otvárajú dohora sa nakoniec nekoná. Vrátili sa aj tradičné fyzické spätné zrkadlá namiesto tých virtuálnych.

Foto: Kia

Napriek tomu, že automobilka pristúpila k formálnemu predstaveniu, príliš veľa podrobností nakoniec neprezradila. V podstate sme nedozvedeli vôbec nič o očakávaných technických špecifikáciách.

Vieme len toľko, že dostupné budú tri motorizácie – hybrid, plug-in hybrid a čisté elektro, v interiéri novej generácie Niro sa bude nachádzať množstvo recyklovaných a prírodných materiálov a pripravený bude špeciálny „eko režim“ s názvom Greenzone Drive Mode. Ten bude v prípade hybridnej a plug-in hybridnej motorizácie automaticky prepínať na čisto elektrickú jazdu. Dochádzať k tomu bude na základe navigácie (nizkoemisné zóny), ako aj správania vodiča podľa histórie jázd.

Foto: Kia

S výnimkou týchto informácií Kia neprezradila nič, akurát ešte pridala snímky auta v celej jeho paráde. A treba povedať, že nová Kia Niro prešla poriadnym redizajnom a vyzerá veľmi dobre. Na technické špecifikácie, termín uvedenia na trh či predajnú cenu si ešte budeme musieť počkať.

Foto: Kia
Foto: Kia

Kia Niro: Takto novinka vyzerá na prvých skiciach. Vo finále ju uvidíme už čoskoro

22. november 2021

Kia sa pripravuje na slávnostné odhalenie novej generácie svojho modelu Kia Niro. Dôjde k tomu už o niekoľko dní, konkrétne 25. novembra 2021 o 11:30 kórejského času na autosalóne Seoul Mobility Show.

Aby túto udalosť vyzdvihla do pozornosti, automobilka zverejnila prvé obrázky svojho celkom nového Nira, ktoré je už neoddeliteľnou súčasťou ponuky ekologických vozidiel značky Kia.

Foto: KIA

Nové Niro, vytvorené v duchu novej dizajnovej filozofie “Zjednotenie protikladov”, ilustruje záväzok značky Kia k trvalej udržateľnosti. Inšpiruje sa svetom prírody,  ktorý má trvalá udržateľnosť chrániť, reaguje na komplexné nároky spotrebiteľov presadzujúcich udržateľnosť a súčasne prichádza s dizajnom spájajúcim ekologickú úspornosť a potešenie z jazdy. 

Foto: KIA

Exteriér nového Nira nadväzuje na odvážne dizajnové prvky koncepčného modelu Habaniro prezentovanom v roku 2019. Štýlový crossover stelesňuje charakter štúdie Habaniro s modernými prvkami karosérie v dvojfarebnom prevedení.

Netradičná asymetrická prístrojová doska v interiéri kombinuje horizontálne a diagonálne tvary s odkazom na dizajnové stvárnenie “Zjednotenie protikladov” a napĺňa princíp “Joy for Reason” prostredníctvom praktickej a ekologickej konštrukcie. 

Foto: KIA

Aj druhá generácia Kia Niro by mala zostať globálne predávaným modelom, takže sa počíta s jej klasickou dostupnosťou pre Európu. Do predaja by sa mala dostať v priebehu budúceho roka a očakáva sa, že dorazí v prevedení plug-iny hybrid, ale aj ako čistý elektromobil. Koniec-koncov, prezrádza to aj samotná Kia, ktorá novinku spomína v kontexte trvalej udržateľnosti a ekológie.

Zverejnené obrázky predstavujú drobnú ochutnávku, ktorá toho neprezrádza príliš veľa, no stále priťahuje pozornosť. Na finálnu podobu novej generácie Kia Niro so všetkým čo k tomu patrí nebudeme čakať príliš dlho.

Foto: KIA

Pripomeňme si, že obdobným spôsobom bol nedávno predstavený aj koncept Hyundai SEVEN. Najskôr sme dočkali niekoľkých ukážkových obrázkov, potom prišlo formálne odhalenie. Tento postup automobilky využívajú celkom pravidelne.

Ešte tradičnejšia forma je prvotná ukážka konceptu, respektíve štúdie, a následné predstavenie auta vo verzii pre sériovú výrobu. Často pri tom dochádza k značným rozdielom medzi víziou a realitou. Koncept jednoducho slúži len ako základná inšpirácia.

Ako to dopadne v prípade konceptu HabaNiro a sériovo vyrábanej verzie Kia Niro uvidíme už čoskoro. Dočkáme sa netradičného otvárania dverí, o ktorom Kia snívala v roku 2019?

Koncept Kia HabaNiro | Foto: CarAndDriver
Náš tip
Volvo Concept Recharge: Väčšie batérie nie sú správnou cestou


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

25. novembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+